Domáce GPlus Spoločnosť

Biela palica dnes v 50 mestách upozorní na bezpečnostné problémy nevidiacich

Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – Elektrické a hybridné vozidlá či nedostatočne označené výkopy, autá či reklamné pútače. Všetko sú tú vážne bezpečnostné problémy pre nevidiacich či výrazne slabozrakých. Aj na to dnes upozorní celoslovenská osvetová akcia Deň bielej palice, ktorú organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) spolu s mestom Bratislava a prezídiom policajného zboru. Verejnosti priblížia, ako sa nevidiaci orientujú v priestore, čo predchádza tomu, kým sú schopní vyjsť sami na ulicu s bielou palicou, ale aj ako nevidiacim môžu pomôcť ostatní.

 

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska bude spolu s bratislavskou mestskou políciou v rámci osvetovej akcie hľadať nedostatočne označené výkopy, autá či reklamné pútače umiestnené napríklad na umelých vodiacich líniách, varovných či signálnych pásoch, ktoré nevidiacim a slabozrakým uľahčujú orientáciu po verejných priestranstvách. Celkovom v 50 mestách na 55 priechodoch pre chodcov budú policajti sledovať, či vodiči reagujú, keď im dá nevidiaci bielou palicou signál, že chce prejsť cez vozovku. Takisto upozornia na ďalší vážny bezpečnostný problém nielen pre chodcov so zrakovým postihnutím, ale aj deti či seniorov, na narastajúci počet elektrických a hybridných vozidiel. Pri nízkych rýchlostiach sú mimoriadne tiché, a tak ich ľudia s poruchou sluchu ťažšie identifikujú na ceste.

Vo väčšine miest akcia štartuje o 9:00 a potrvá do 11:00. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

Bielu palicu pre nevidiacich vymyslela Guilly d´Herbemontová. Osobné skúsenosti ju priviedli k úvahám, ako u nevidiacich znížiť nebezpečenstvo úrazu a tým aj ich závislosť na iných. Inšpiráciou sa jej stali biele palice, ktorými policajti riadili dopravu na parížskych križovatkách. Ako oficiálny znak nevidiacich vo Francúzsku bola napokon biela palica prijatá v roku 1931. Postupne sa rozšírila do celého sveta a dnes je aj napriek množstvu elektronických pomôcok najspoľahlivejším nástrojom na orientáciu nevidiacich. Od roku 1964 sa na podnet Svetovej únie nevidiacich (WBU) každoročne pripomína jej význam.