Zahraničné Politika Top

Biden má pred voľbami poriadny problém. Zverejnené telefonáty ho môžu zdiskreditovať

Biden má pred voľbami problém. Zdroj: TASR / AP

KYJEV – V procese impeachmentu proti Trumpovi išlo aj o nedokázané obvinenia proti jeho rivalovi Joeovi Bidenovi. Na Ukrajine teraz prenikli na verejnosť nahrávky telefonátov, ktoré mal mať Biden s bývalým ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom. Tie môžu zohrať významnú úlohu v predvolebnom boji v USA.

 

Na Ukrajine sa objavili údajné nahrávky telefonátov pravdepodobného kandidáta amerických demokratov na prezidenta Joea Bidena (z čias, keď bol viceprezidentom). Na nahrávkach s ukrajinským exprezidentom Porošenkom rokuje o personálnych otázkach na štátnej prokuratúre bývalej sovietskej krajiny. Washington mal aj prestať financovať jednu z parlamentných strán, píšu agentúry.

Porošenkovi protivníci to vidia ako dôkaz priameho zasahovania do ukrajinskej vnútornej politiky. Nahrávky telefonátov boli zverejnené poslancom Andrejom Derkačom v Kyjeve. Rozhovory z rokov 2015 a 2016 zaznamenal sám Porošenko a za nejasných okolností sa dostali do rúk novinárom. Do akej miery môžu nahrávky poškodiť Bidena v predvolebnom boji o post amerického prezidenta, nie je zatiaľ jasné. Považuje sa za takmer isté, že bude kandidátom demokratov proti úradujúcej hlave USA Donaldovi Trumpovi.

Sám Biden sa už v januári 2018 chválil, že na jeho pokyn bol odvolaný ukrajinský generálny prokurátor Viktor Šokin, ktorý bol považovaný za skorumpovaného. Kyjev za to dostal zadržiavaný kredit vo výške jednej miliardy dolárov (okolo 913 miliónov eur). Podľa “New York Times” Šokina vyhodili až po varovaní Medzinárodným menovým fondom, že kredity pre Ukrajinu stopne.

Ukrajinská prokuratúra medzičasom kvôli zverejneným nahrávkam spustila vyšetrovanie Porošenka v súvislosti s vlastizradou a zneužitím úradu.

Petro Porošenko sa snažil Viktora Šokina držať vo funkcii. Zdroj: TASR / AP

Trump chcel vyšetrovanie Bidena

Presne táto otázka bola východiskom procesu impeachmentu Donalda Trumpa, ktorý bol v januári nakoniec oslobodený. Trump v telefonickom rozhovore v septembri 2019 žiadal súčasného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o láskavosť. Chcel, aby podporil vyšetrovanie proti Bidenovi a údajne zároveň zadržal Ukrajine potrebnú finančnú vojenskú pomoc. Pretože zatiaľ, čo Biden sa snažil o odvolanie Šokina, jeho syn Hunter sedel v predstavenstve plynárenskej spoločnosti Burisma. Trump tvrdil, že Joe Biden chcel chrániť syna pred jeho vyšetrovaním a preto sa snažil o prepustenie Šokina.

Aj vtedajšia šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová kritizovala Porošenka a Šokina, že nedostatočne bojujú proti korupcii. Zdroj: TASR/AP

Nezistilo sa však, že by sa Biden dopustil nesprávneho konania ani predtým a ani potom. Ako vyplýva z telefonátu, nie je v medzinárodnej politike nezvyčajné, aby vlády ovplyvňovali iné vlády prostredníctvom pôžičiek a iných výhod. A Trump sa pokúsil presne o to isté. Snažil sa vytvoriť tlak na súčasnú ukrajinskú vládu. Napriek tlaku Ukrajina nezačala spomínané vyšetrovanie.

Biden sa viackrát jasne vyjadril, že konal podobne ako mnohé iné štáty a nešlo o žiadne jeho osobné výhody. “New York Times” informoval, že aj vtedajšia šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová a republikánski senátori kritizovali Porošenka a Šokina, že nedostatočne bojujú proti korupcii.

Vplyvný americký think tank Atlantic Council označil v jednom blogu už v roku 2016 Šokina za prekážku vzťahov so Západom. To, že si ho Porošenko držal, bolo pre finančných darcov sklamaním, pretože Šokin nezatkol žiadneho príslušníka vtedajšieho režimu obvineného z korupcie.

Mohlo by vás zaujímať