Domáce Šport Top

Biatlonová štafeta žien na svetovom šampionáte neprekvapila. Slovenské kvarteto skončilo medzi poslednými

V talianskej Anterselve pokračovali majstrovstvá sveta v biatlone pretekmi štafiet. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Pohreb alebo fiesta? Na svetovom šampionáte v biatlone boli dnes na programe štafety mužov a žien, čo neboli v žiadnom prípade slovenské disciplíny.

 

O fieste bolo preto zbytočné hovoriť a baviť sme sa na túto tému mohli iba ak v imaginárnej polohe. V športe sa síce mudrovať dopredu nevypláca, ale naše biatlonové štafety sú v tomto smere najmenej rizikové. Veď v sezóne sme dvakrát neštartovali a raz nás diskvalifikovali. V ženskej sme postavili to najlepšie čo u nás máme –  sestry Fialkové, Machyniakovú a Poliakovú. Slovensko malo číslo 23 a aj to symbolizovalo našu kvalitu. Na štarte bolo totiž 24 štvorčlenných družstiev. Dostať sa do elitnej desiatky by bol preto sen, skončiť do 15. miesta úspech a všetko nad už iba číslo na zamyslenie a mobilizáciu.

Medailu na šampionáte v Anterselve zatiaľ získalo osem krajín, najúspešnejšie bolo Nórsko, ktoré bolo aj favoritom v štafetách. Medzi ženami neprehrali už viac ako rok a bolo by prekvapením, ak by sa to stalo v Taliansku. Na prvom úseku to severankám chcela znepríjemniť Ivona Fialková, ktorá rozbiehala našu štafetu. Slovenské kvarteto doplnili ešte Terézia Poliaková, Paulína Fialková a Veronika Machyniaková. Stavili sme na istotu tak, aby nás predčasne nestiahli z trate a nediskvalifikovali.

Veronika Machyniaková na trati majstrovstiev sveta v Anterselve. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Ivona Fialková sa bežecky držala v popredí, bola okolo desiateho miesta s minimálnou stratou. Bolo preto dôležité trafiť všetky terče bez dobíjania a trestného kola. Po prvej streľbe bola šestnásta s 20 sekundovou stratou, keď musela raz dobíjať. No na trati mohla manko minimalizovať, čo sa jej mierne podarilo. Streľba v stoji je vždy lotéria a Ivona Fialková mala rovnakú bilanciu ako v leže a Poliakovej odovzdávala na výbornom 8. mieste so 40 sekundovou stratou na prvé Talianky. Druhá išla na trať Poliaková, nad ktorej výkonom visel otáznik.

Bola totiž našim najslabším členom štafety, čo sa potvrdzovalo aj v bežeckej trati, kde naše manko narastalo. Na strelnicu tak Poliaková prišla dvanásta a po čistej streľbe si túto pozíciu aj udržala. Strata na medailu bola minútová. V behu však opäť prepadla a bola priebežne až sedemnásta. V stoji dvakrát dobíjala a tretej v štafete, Paulíne Fialkovej odovzdávala až devätnásta. Tá mala zabezpečiť náš posun dopredu. Bežecky to bolo z jej strany na úrovni, v leže netrafila iba raz, ale bez trestného kola a stále sa pohybovala na sedemnástom mieste. V stoji si to zopakovala a finišmanke Machyniakovej odovzdávala štafetu trinásta.

Slovenská biatlonistka Paulína Fialková na trati MS v Anterselve. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Posledný úsek mala pod palcom Machyniaková, čo bola rovnaká lotéria, ako pri Poliakovej.

V súboji o medaily to boli zatiaľ poriadne nervy. Poradie na prvých miestach sa menilo po každom úseku. Titul mali na dosah šokujúco Poľky, no v závere sa spamätali Švédky s Nórkami. Kto získa titul? Rozhodla posledná streľba v stoji. Nórsko suverénne vyhralo, ale druhé napokon skončili Nemky a tretia bola Ukrajina. Štvrté bolo Česko.

Naša Machyniaková v leže 3-krát dobíjala a postupne klesala aj v celkovom poradí. V stoji si bilanciu veľmi nevylepšila. Celkovo slovenské biatlonistky 12-krát dobíjali a bolo z toho konečné sedemnáste miesto.

Mohlo by vás zaujímať: