Domáce Šport Top

AKTUÁLNE Úvod majstrovstiev sveta v biatlone sa pre Slovensko začal blamážou. Našu štafetu diskalifikovali

V talianskej Anterselve sa začali majstrovstvá sveta v biatlone pretekmi -mix štafiet. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Búrlivé obdobie má za sebou slovenský biatlon v tejto sezóne. Koniec kariéry Anastazie Kuzminovej, výmena prezidenta zväzu, totálny ústup z pozícii, deklarované iba jediným pódiovým umiestnením vo Svetovom pohári Paulíny Fialkovej.

To všetko neveštilo nič dobré a optimistické pred začiatkom majstrovstiev sveta v Anterselve. V Taliansku bude preto každé umiestnenie v elitnej desiatke úspechom a medaila niečim výnimočným a špeciálnym. Najmä keď Anterselva našim biatlonistom vôbec nesedí. Sú tu náročné trate i strelnica. “Anterselva je ťažký oriešok, nielen pre mňa. Viac menej sú trate tiahle, nie sú tam prudké stúpania a zjazdy. Každý meter sa musí ‘makať’, nie je veľa miest, na ktorých sa dá oddýchnuť. Streľby budú zaujímavé, zvykne sa totiž na strelnici točiť vietor. Verím teda, že budú hlavne dobré podmienky na strelnici, inak to bude pre všetky pretekárky veľmi náročné,” charekterizovala Anterselvu Paulína Fialková.

Vie čo hovorí, veď tu ešte nebola vo Svetovom pohári v najlepšej dvadsiatke. Navyše jej zranené ľavé koleno, respektíve meniskus nie sú úplne v poriadku. “Občas sa na to sťažuje, predsa len to chce dlhší čas na regeneráciu. Nie je to ale také, že by sme museli limitovať tréning. Všetko, čo sme si v príprave naplánovali, sme aj dodržali. Máme so sebou fyzioterapeutu Rada Jambora, ktorý sa intenzívne stará o to, aby Paulína mohla absolvovať celé tréningové nasadenie. Či už ide o masáže alebo napríklad ranné stabilizačné cvičenia,” vysvetlil situáciu okolo Paulíny Fialkovej jej bežecký tréner Martin Bajčičák.

Slovenská reprezentantka Paulína Fialková počas pretekov Svetového pohára v talianskej Anterselve. Zdroj TASR / Michal Svítok

Je otázne, kto by mal Paulíne Fialkovej sekundovať a to najmä v štafetách, kde je Slovensko iba do počtu. V mix štafete dvojíc bude úspechom, ak nás nestiahnu z trate. Podobne ako vo Svetovom pohári vo Švédsku. V pretekoch dvojíc štartovali na severe Európy Terézia Poliaková s Michalom Šimom a už po druhej výmene ich súperi predbehli o kolo. V Slovinsku štartoval pár Ivona Fialková – Martin Otčenáš a skončil štrnásty. Navyše mix dvojíc má svoje špecifiká. Pretekári si menia poradie po dvoch streleckých položkách (ležka, stojka), spolu ich absolvujú obaja z tímu po štyri. Dĺžka jedného kola je 1,5 km, prvý z dvojice absolvuje 6 km, druhý o 1,5 viac. O tom, či začína muž, alebo žena rozhoduje direktoriát súťaže.

V klasických mix štafetách to nie je o nič lepšie. V Östersunde skončilo Slovensko na 13. mieste, v zostave so sestrami Fialkovými, Otčenášom a Hasillom. V Pokljuke kvarteto Michal Šima, Šimon Bartko, Terézia Poliaková, Veronika Machyniaková bolo na poslednom 21. mieste. Za skončili už iba tri tímy, ktoré stiahli z trate. Na šampionáte v Antersleve bola pravdepodobná podobná situácia, keďže slovenská štafeta pôjde bez Paulíny a Ivony Fialkových. Tréneri ich šetrili na individuálne preteky. Štvorlístok Terézia Poliaková, Veronika Machyniaková, Martin Otčenáš a Michal Šima môže iba prekvapiť, keď prídu kompletne do cieľa. Bez diskvalifikácie.

Slovenská biatlonistka Paulína Fialková v pretekoch Svetového pohára v Hochfilzene. Zdroj: TASR / AP

Všetkých biatlonistov čakal 6 kilometrový okruh, plus streľba v stoji a v leže. Brutálny bol najmä prvý úsek a hromadný štart s 27. štafetami, kde chcel byť každý vpredu a tak sa išlo od prvých metrov na doraz. Vysoké tempo, vysoká tepová frekvencia boli faktory, ktoré ovplyvňovali úvodnú streľbu. Kto chcel medailu musel byť nielen rýchly, ale aj bezchybný. Favoritmi boli Nóri, Taliani, Švédi, Nemci či Francúzi, ale v biatlone je v štafetách možné všetko. Trať bola perfektne pripravená, počasie bolo ideálne, takže nikto sa nemohol na nič vyhovárať.

Terézia Poliakova začala veľmi pomaly, na medzičasoch bola úplne vzadu, predposledná. No pozíciu si vylepšila bezchybnou streľbou v leže a posunula sa na 20.miesto. V behu sa ale opäť prepadla a nepomohla asi ani streľbou v stoji, musela raz dobíjať a predávala tak Machyniakovej na 22.mieste mieste s viac ako dvojminútovou stratou stratou na prvé Nórsko. Machyniaková mala rovnako pomalé lyže ako Poliaková a na trati nestíhala. K prvej streľbe prišla dvadsiata štvrtá, no vybielila všetky terče, čo bolo pozitívne a potešujúce. Najmä, keď to zopakovala aj v stoji. Len ten beh, ktorý bol mimoriadne vlažný. Po dvoch úsekoch bolo preto Slovensko až dvadsiate tretie, s mankom takmer štyroch minút na kvarteto Nórska.

Veronika Machyniaková na trati majstrovstiev sveta v Anterselve. Zdroj: TASR – Michal Svítok

Muži to mali zložitejšie, vo Svetovom pohári to bola doposiaľ veľká bieda. Ak sa chceli posunúť do prvej dvadsiatky museli takisto bezchybne strieľať a najmä podstatne rýchlejšie behať ako dvojica Poliaková – Machyniaková. Po stiahnutí štyroch štafiet bolo totiž Slovensko posledné a podobný osud bol na spadnutie. Otčenáš streľbu v leže zvládol a tak Slovensko bolo stále na trati. Tam sa v súboji o medailu bojovalo v zložení Nórsko, Taliansko a prekvapujúco Česko. Až za nimi boli Nemci, Ukrajina a Švajčiarsko. Rusko, Francúzsko, Švédsko mali ešte väčšiu stratu. My sme boli devätnásty.

Na poslednom slovenskom úseku mal štartovať Michal Šíma, no ten sa nedostal ani na trať. Otčenáš mal pri streľbe v leže technické problémy a keď ho predbehla nórsko-taliansko dvojica bola slovenská štafeta stiahnutá z trate. Prognózy sa tak naplnili. Ďalší smutný a dehonestujúci rezultát bol na svete. Prvá disciplína na šampionáte v Anterselve sa tak pre Slovensko skončila blamážou – diskvalifikáciou. Medaily si napokon rozdelili Nóri, ako majstri sveta. Druhí boli Taliani a tretí šokujúco Česi.

Majstrovstvá sveta v biatlone 2020

Miešaná štafeta 4 x 6 km: 1. Nórsko (Marte Olsbuová Röiselandová, Tiril Eckhoffová, Tarjei Bö, Johannes Thingnes Bö) 1:02:27,7 h (0+7), 2. Taliansko (Lisa Vittozziová, Dorothea Wiererová, Lukas Hofer, Dominik Windisch) +15,6 s (0+6), 3. Česko (Eva Kristejn Puskarčíková, Markéta Davidová, Ondřej Moravec, Michal Krčmář) +30,8 (0+2), 4. Nemecko +49,2 (1+10), 5. Ukrajina +56,1 (1+7), 6. Rusko +59,4 (0+8), … Slovensko (Terézia Poliaková, Veronika Machyniaková, Martin Otčenáš, Michal Šima) nedokončilo