Regióny Tisovec

Bezzásahové územie sa v Národnom parku Muránska planina rozrastie

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Kamil Pisko

BRATISLAVA – Bezzásahové územie Národného parku (NP) Muránska planina sa vďaka návrhu zonácie zväčší zo súčasných 13 na 50 percent. Ide vôbec o prvý návrh zonácie podľa kritérií, ktoré určuje novela zákona o ochrane prírody a krajiny. Tá vstúpila do platnosti 1. januára. Zonácia zároveň rozšíri územie NP zo súčasných 20-tisíc hektárov na 25-tisíc. Uviedlo to Ministerstvo životného prostredia (MŽP) v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala Zuzana Onufer z tlačového oddelenia.

 

Predstavený program starostlivosti v sebe spája ochranárske ciele a opatrenia pre národný park, Chránené vtáčie územie Muránska planina – Stolica a šesť území európskeho významu Natura 2000 – Muránska planina, Tisovský kras, Stolica, Homoľa, Podpoľana a Alúvium Muráňa. Odhadované finančné náklady na program starostlivosti a projekt ochrany sú vyčíslené na viac ako 36 miliónov eur na obdobie 30 rokov, čo predstavuje približne 1,2 milióna eur ročne. Najväčšiu položku rozpočtu budú tvoriť náhrady pre vlastníkov lesných pozemkov za obmedzenie bežného obhospodarovania v bezzásahovej zóne a zmena spôsobu obhospodarovania územia v ochrannom pásme.

Návrh zonácie teraz postúpil do medzirezortného pripomienkového konania, po ktorom bude predložený na schválenie vláde. V prípade, že bude celý proces úspešný, vláda zruší staré usporiadanie NP a vyhlási nové.

Národný park Muránska planina bol založený 1. októbra 1997. Rozprestiera sa na území okresov Revúca, Brezno a Rimavská Sobota. Jeho územie je z 86 percent tvorené lesom. V NP sa nachádza vyše 1 480 druhov vyšších rastlín a viac ako 500 jaskýň.