Politika Spoločnosť Zahraničné

Bezpečnostná rada OSN vyzvala na okamžité ukončenie bojov v Náhornom Karabachu

Zničené auto v meste Stepanakert po ostreľovaní počas bojov medzi arménskymi a azerbajdžanskými vojenskými jednotkami v samozvanom regióne Náhorný Karabach. Zdroj: TASR / AP

NEW YORK – Bezpečnostná rada OSN v noci na stredu vyzvala arménske a azerbajdžanské sily, aby “okamžite prestali bojovať” o separatistický región Náhorný Karabach. Výzva prichádza po troch dňoch ťažkých bojov, ktoré si vyžiadali už desiatky potvrdených mŕtvych, informuje tlačová agentúra AFP.

 

Všetkých 15 členských krajín Bezpečnostnej rady “podporilo výzvu generálneho tajomníka (OSN Antónia Guterresa) k obom stranám na okamžité zastavenie bojov, deeskaláciu napätia a návrat k zmysluplným rokovaniam bez odkladu”, uvádza sa vo vyhlásení BR OSN, ktoré bolo jednohlasne prijaté počas mimoriadnej rozpravy o danom konflikte.

BR OSN ďalej uviedla, že “ostro odsudzuje použitie sily a ľutuje stratu životov vrátane civilistov” v tejto etnicky arménskej enkláve, ktorá sa odštiepila od Azerbajdžanu v prvej polovici 90. rokov.

Bezpečnostná rada tiež vyjadrila znepokojenie nad “správami o rozsiahlych vojenských akciách pozdĺž kontaktnej línie” v zóne konfliktu a potvrdila svoju “plnú podporu” pre ústrednú úlohu spolupredsedov Minskej skupiny spadajúcej pod Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) – Spojeným štátom, Rusku a Francúzku -, ktorí sprostredkovali mierové úsilie.

Bezpečnostná rada vyzvala všetky strany, aby úzko spolupracovali so spolupredsedami Minskej skupiny na “naliehavom obnovení dialógu bez kladenia podmienok”. Diplomati uviedli, že daný text, ktorý bol schválený na konci stretnutia, predložili zmienení traja spolupredsedovia Minskej skupiny, čím uľahčili jeho prijatie.

Arménsko a Azerbajdžan už desaťročia vedú územné spory o Náhorný Karabach a navzájom sa obviňujú z podnecovania zrážok, ktoré najnovšie vypukli v nedeľu a vyžiadali si dosiaľ takmer 100 mŕtvych. Smrteľné boje tu prebiehali aj skoršie v tomto roku, ako aj v roku 2016.