Politika Zahraničné

Bernie Sanders plánuje pokračovať v súboji o nomináciu Demokratickej strany

Zdroj: TASR/AP Photo/Matt Rourke

WASHINGTON – Americký senátor Bernie Sanders v stredu povedal, že zostáva v súboji o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany. Prioritou je podľa jeho slov poraziť prezidenta Donalda Trumpa. Senátor za americký štát Vermont Sanders takisto podľa agentúry AFP oznámil, že sa plánuje zúčastniť na nedeľňajšej debate kandidátov Demokratickej strany spoločne s Joeom Bidenom.

“V nedeľu sa veľmi teším na debatu v Arizone so svojím priateľom Joeom Bidenom,” povedal Sanders. Bývalý viceprezident Biden v utorok zaznamenal víťazstvo na volebných zhromaždeniach v súboji o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany v štyroch štátoch: Michigane, Mississippi, Missouri a Idahu. Sanders skončil na prvom mieste v Severnej Dakote. Výsledky v štáte Washington ukazujú veľmi tesný súboj oboch kandidátov.

Mimoriadny význam má víťazstvo v kľúčovom štáte Michigan, kde sa v rámci tzv. druhého supervolebného utorka súperilo o najvyšší počet delegátov. Sanders priznal, že Biden môže mať vyššiu šancu poraziť v novembrových voľbách úradujúceho prezidenta Trumpa, napísala agentúra AP. Dodal však, že chce Bidena počas debaty konfrontovať v súvislosti s ekonomickou nerovnosťou a ďalšími oblasťami, ktoré sú pre Sandersových podporovateľov dôležité.

Biden po víťazstve v utorkových demokratických primárkach vyzval Sandersa, aby v novembrových prezidentských voľbách spoločne porazili súčasného republikánskeho šéfa Trumpa. Biden vyjadril presvedčenie, že on i Sanders majú “rovnaký cieľ”, ktorým je Trumpova porážka. Joe Biden triumfoval aj minulý týždeň v rámci prvého supervolebného utorka (3. marca), keď podľa doposiaľ nekompletných výsledkov zaznamenal víťazstvo v demokratických primárkach v deviatich z 12 štátoch. Sanders ho predstihol len v troch štátoch.