Politika Zahraničné

Berlínsky múr nazval Stoltenberg jazvou na tvári Európy

Jens Stoltenberg - Zdroj: SITA/AP Photo/Efrem Lukatsky

BRUSEL – Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg si v stredu v Bruseli pred odletom do Nemecka, kde sa zúčastní spomienkových osláv pri príležitosti 30. výročia pádu Berlínskeho múra, uctil udalosti, ktoré viedli k pádu komunistického režimu vo východnom Nemecku. Symbol rozdeleného Nemecka – Berlínsky múr – nazval “jazvou na tvári Európy”, informovala agentúra DPA.

“Pomocou strážnych veží a psov sa (režim) snažil ľudí držať vo vnútri a myšlienky vonku, avšak zlyhal,” povedal Stoltenberg pred časťou z Berlínskeho múra, ktorá stojí pred sídlom NATO v Bruseli. Zvyšky Berlínskeho múra sú podľa jeho slov pripomienkou, aby sme “slobodu a demokraciu nikdy nepovažovali za samozrejmosť”.

“Sloboda, demokracia a ľudská dôstojnosť – rovnaké hodnoty, aké nás spájajú aj dnes – pred 30 rokmi podnietili obyčajných ľudí dosiahnuť niečo výnimočné,” povedal šéf NATO.

Počas trojdňovej návštevy Nemecka, ktorá sa začne v stredu, sa Stoltenberg stretne s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom, kancelárkou Angelou Merkelovou, ministrom zahraničných vecí Heikom Maasom a ministerkou obrany Annegret Krampovou-Karrenbauerovou či ďalšími poslancami. Stoltenberg má byť počas svojej návštevy za zásluhy v NATO ocenený medailou Manfreda Wörnera – bývalého ministra obrany Nemecka a generálneho tajomníka NATO.