Politika Spoločnosť Zahraničné

Belgicko je znepokojené nárastom nových infekcií a hospitalizácií

Zdroj: TASR / AP

BRUSEL – V pondelok ráno belgické úrady oznámili, že v priebehu nedele bolo zaznamenaných 977 nových prípadov nákazy COVID-19. Podľa údajov inštitútu pre verejné zdravie Sciensano ide o výrazný nárast nových infekcií v porovnaní s predchádzajúcimi týždňami a znepokojivý je aj prudký nárast nových hospitalizácií.

 

Televízna stanica RTBF s odkazom na Sciensano uviedla, že počas minulého týždňa sa priemerný počet nových kontaminácií ustálil na 680,6 prípadov denne, čo je nárast o 42 percent v porovnaní s predchádzajúcim týždňom, pričom počet novoinfikovaných osôb v dňoch 8. až 10. septembra (910, 896 a 939 prípadov) je najvyšší zaznamenaný od 23. apríla, keď pandémia v Belgicku vrcholila. Podľa RTBF stúpajúci počet nových infekcií bol zaznamenaný vo všetkých regiónoch krajiny, stále však dominuje Brusel, kde za jeden týždeň bolo zistených 1080 osôb pozitívne testovaných na COVID-19. Nárast nových infekcií bol výrazný aj v Antverpách, vo východnom Flámsku a v meste Liege.

Za posledných 24 hodín bolo zaznamenaných 40 nových hospitalizácií, čo je mimoriadne vysoké číslo na víkend. V týždni od 7. do 13. septembra sa priemerný počet hospitalizácií vyšplhal na 30 nových pacientov denne, čo predstavuje až 78-percentný nárast oproti predchádzajúcemu týždňu. V súčasnosti je internovaných 291 osôb, z toho 71 na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Belgicko zatiaľ eviduje 9925 obetí v spojitosti s novým typom koronavírusu, pričom minulý týždeň bola priemerná denná úmrtnosť na úrovni 2,4 osôb.