Domáce Politika Parlamentné voľby Top

Beblavý sa už opakuje. Opäť obhajuje ťažko obhájiteľné

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Tri strany a tri situácie, kedy Miroslav Beblavý nepresvedčil svojimi postojmi. Po minulotýždňovom rokovaní strán Progresívne Slovensko (PS), Spolu a KDH musel najnovšie Beblavý reagovať na informácie o drogovej minulosti svojho koaličného partnera a šéfa progresívcov Michala Trubana. Beblavý pritom už v minulosti opakovane spojil sily s ľudmi, nad ktorými viseli otázniky. A ani raz to nedopadlo dobre – ani pre neho ani pre strany, o ktoré išlo. 

 

Koalícia strán PS/Spolu sa viac ako svojimi politickými postojmi posledné dni zviditeľnila otázkami okolo drogovej minulosti šéfa progresívcov. Celá kauza na Michala Trubana padla po tom, čo sa do pozornosti médií dostalo video spred pár rokov, keď na jednej z prednášok pred študentmi priznal, že v minulosti fajčil marihuanu. Pri objasňovaní svojich skúseností s ľahkými drogami nakoniec priznal, že neostalo iba pri “tráve”. Siahol aj po halucinácie vyvolávajúcej droge LSD, čo tiež sám priznal. Tým sa však otázky nad tým, aké skúsenosti s drogami za sebou Truban má, neskončili.

Koncom minulého týždňa vysvetľoval, prečo v roku 2007 na svojom portáli black hole pod pseudonymom bhole v diskusii, na ktorú sa odvolávala televízia TA3 napísal: „Nebudem sa dlho rozpisovať, dnes ma čaká ešte päť bieleho.” Ako “biele” sa pritom zvykne označovať ďalšia droga – kokaín. Truban v minulosti portál black hole spoluzakladal. To, čo si pod označením “biele” vtedy myslel, si ale spomenúť najskôr nevedel. Odmietol však, že by niekedy predával alebo distribuoval drogy.

Až neskôr verejnosti vysvetlil, že malo vraj ísť o označenie pripravovaného bieleho dizajnu webstránky. A vysvetlenie súvisiace s jeho “drogovou minulosťou” si vypočul aj jeho koaličný partner, líder Spolu Miroslav Beblavý.

Truban musel vysvetlovať svoju drogovú minulosť. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Beblavý hovorí o neskorom priznaní 

Podľa Beblavého by bolo lepšie, ak by sa Michal Truban k skúšaniu drog priznal hneď. Podstatné ale je, že tak vôbec urobil. „Ale v slovenskej politike sú politici, ktorí nevedia priznať chybu, nikdy ju nepriznajú. Sú tu vrcholoví politici, ktorí ani po rokoch nepovedia pravdu v dôležitejších veciach. Viem, že Michala to škrelo a nechcel sa dokolečka vyhovárať,“ povedal Beblavý. Doplnil síce, že si je vedomý toho, že ich to poškodilo, no proti partnerovi výraznejšie nevystúpil. Nie je to prvý prípad v jeho dlhoročnej politickej dráhe, kedy zaujal voči nepríjemným obvineniam straníckych kolegov podobný postoj.

Za Beblavého odchodom z SDKÚ mal stáť Pavol Frešo. Zdroj: TASR

Nevidím, nepočujem

Miroslav Beblavý začínal politickú dráhu v roku 2002, keď pôsobil ako štátny tajomník ministerstva práce, ktorému v tom čase šéfoval Ľudovít Kaník z SDKÚ. Práve na kandidátke tejto strany sa v roku 2010 dostal po prvýkrát do parlamentu. Bolo to už v čase, keď už nad financovaním strany viseli otázniky a do volieb ju namiesto predsedu Mikuláša Dzurindu viedla Iveta Radičová. Beblavý v strane ostal aj potom, ako vypukla kauza Gorila. Tá sa síce spájala hlavne s predsedom Mikulášom Dzurindom a podpredsedom Ivanom Miklošom, no Beblavý sa voči nej nevyhranil. Stranu opustil až neskôr a kvôli úplne iným dôvodom. Urobil tak až v roku 2013, keď už SDKÚ sedelo v opozícii po slabom volebnom výsledku a do jej čela sa postavil Pavol Frešo. Nie škandál s financovaním či kauza Gorila, ale osoba Freša mala byť pre Beblavého tým, čo rozhodlo. Faktom ale je, že predtým prehral stranícke voľby, kedy podporoval Luciu Žitňanskú v silnom tandeme na predsednícku stoličku.

Miroslav Beblavý na fotke s Ivetou Radičovou a Ivanom Miklošom. Zdroj: TASR

Po odchode z SDKÚ spojil svoje sily v roku 2014 s Radoslavom Procházkom a stranou Sieť. Nič na tom nezmenili ani otázniky nad tým, ako bola financovaná Procházkova prezidentská kampaň pred voľbami, konanými v rovnakom roku.

Ustál aj “pól na pól”

Keď bola neskôr medializovaná nahrávka, na ktorej sa Radoslav Procházka dohadoval s Igorom Matovičom o tom, že by mu mohol zaplatiť inzerciu počas prezidentských volieb bez bločka v pomere “pól na pól”, použil Beblavý rovnaké slovné spojenie ako dnes pri Trubanovi – že si je vedomý, že im to ublížilo. No v strane ostal. Podstatné pre neho totiž bolo, že Procházka nakoniec ponuku odmietol a je z neho už iný človek. „Rado Procházka odvtedy ľudsky aj politicky vyrástol, lebo sa musel vyrovnať s vlastnou nedokonalosťou,” povedal pre Denník N. Svoj vstup do strany Sieť však neľutoval.

Miroslav Beblavý v čase, keď po boku Radoslava Procházku bojoval vo farbách strany Sieť. Na zábere s Katarínou Cséfalvayovou. Zdroj: TASR

Faktom je, že pred zverejnením nahrávky mala Sieť v prieskumoch podporu dvojciferného percenta voličov a mnohí stranu videli na čele vlády. A videla sa tam aj Sieť. Rovnako ako dnes koalícia PS a Spolu.

Miroslav Beblavý nakoniec Sieť opustil. Urobil tak však až po voľbách, keď sa strana dostala do parlamentu iba s odretými ušami a Radoslav Procházka vstúpil do koalície so Smerom-SD, SNS a Mostom-Híd.