Domáce Politika Top

Beblavý skritizoval návrh novely o Fonde na podporu vzdelávania

BRATISLAVA – Návrh novely zákona o Fonde na podporu vzdelávania je neprijateľný. Tvrdí to nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý, ktorý kritizuje plánované zvyšovanie úrokov pri pôžičkách pre študentov a učiteľov.

Beblavý upozorňuje, že z tohto fondu dostávajú v súčasnosti študenti a učitelia zvýhodnené pôžičky. Platia za ne úroky vo výške, za akú si aktuálne na finančných trhoch požičiava štát, čo je dnes 0,89 percenta.

Podľa návrhu zákona budú študenti a učitelia platiť základnú sadzbu Európskej centrálnej banky zvýšenú o tri percentuálne body. To je dnes 3,05 percenta.

Strojnásobenie úrokov

Beblavý tvrdí, že ide o viac ako strojnásobenie úrokov.

“Pri maximálnom úvere z Fondu 15 000 eur a maximálnej splatnosti 15 rokov by tak mohol klient fondu na úrokoch zaplatiť 3 710 eur oproti dnešným 1 029 eurám, teda viac o takmer 2 700 eur. Súčasný mechanizmus bol nastavený ako férový voči štátu aj študentom a učiteľom – platia cenu, za ktorú si zdroje požičiava štát. Podľa nového návrhu na nich chce fond tvrdo zarábať,” dodáva Beblavý

Tvrdí, že vzhľadom na fakt, že Fond dostal svoje zdroje od štátu úplne zadarmo a má aj podľa nového návrhu dostávať zadarmo štátne dotácie, to považuje za neprijateľné a podáva voči návrhu zásadnú pripomienku.

Pripomienkové konanie sa končí 26. augusta

Návrh novely zákona o Fonde na podporu vzdelávania predložilo ministerstvo školstva na medzirezortné pripomienkové konanie, ktoré sa končí 26. augusta. Návrh prináša viacero zmien.

Pôžičky z Fondu na podporu vzdelávania budú môcť žiadať okrem pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve a doktorandov v dennej forme štúdia aj vysokoškolskí učitelia, mladí výskumní pracovníci a umeleckí pracovníci do 35 rokov, ktorí pôsobia na vysokých školách.

Poradie kritérií

Nová úprava tiež uprednostňuje počet splnených prednostných kritérií v žiadosti o pôžičku pred váhou jednotlivého kritéria. Poradie kritérií bude mať význam len pri nedostatku peňazí vo fonde a súčasnej rovnosti počtu splnených kritérií.

Novela tiež stanovuje viacero termínov na podávanie žiadostí o pôžičku pre študentov aj učiteľov. Reflektuje tak požiadavku študentov, aby im pôžičky vyplácali v skoršom termíne a mohli ich použiť aj na úhradu školného.

Základný problém

Základným problémom fondu pri poskytovaní pôžičiek je podľa ministerstva nedostatok prostriedkov. Prejavuje sa to aj tým, že fond dokázal v akademických rokoch 2013/2014 až 2015/2016 uspokojiť len necelých 60 percent žiadateľov.

Nedostatok prostriedkov podľa ministerstva školstva v súčasnosti negatívne ovplyvňuje dlhodobý neúmerný pokles výnosov štátnych dlhopisov s desaťročnou splatnosťou, podľa ktorých sa stanovuje výška úročenia poskytovaných pôžičiek.

Aké sú príčiny?

Ďalej sú to zákaz zhodnocovania voľných finančných prostriedkov fondu v komerčných bankách, nemožnosť od júna 2013 vyberať poplatky za vedenie a správu pôžičkových účtov či objem prostriedkov, o ktoré sa každoročne znižuje nesplatená istina pôžičiek poskytnutých pedagógom.

Medzi ďalšie príčiny podľa rezortu patria dĺžka odkladu splátok pôžičiek najmä v prípade študentov, čo sa prejavuje odloženou návratnosťou prostriedkov poskytnutých študentom v priemere o približne tri a pol roka.

Predpokladaný dátum nadobudnutia účinnosti zákona je 1. januára 2017.