Ostatné Domáce

Beblavý: Dávam podnet na šéfa VšZP

BRATISLAVA – Podpredseda strany Sieť Miroslav Beblavý dáva podnet na šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Marcela Foraia pre možné porušenie ústavného zákona o konflikte záujmov. Informoval o tom v piatok na brífingu. Podnetom by sa mal zaoberať parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.

Všeobecná zdravotná poisťovňa mala podľa Beblavého vlani príjmy vo výške 2,759 mld. eur, možno ju preto pokladať za najväčšiu štátnu firmu, ktorá na Slovensku pôsobí. Problémom je podľa podpredsedu Siete 69 zmlúv, ktoré uzavrela VšZP so šiestimi spoločnosťami v hodnote 14 miliónov eur. “Všetky tieto zmluvy spája jedna vec. V spoločnostiach, ktoré VšZP takto zakontrahovala, bola buď konateľom, alebo spoločníkom, v niektorých firmách aj konateľom, aj spoločníkom pánovi Foraiovi príbuzná a pravdepodobne nastrčená osoba 77-ročná Anna Sučková, rodená Foraiová,” informoval Beblavý.

Podpredseda Siete tiež upozorňuje, že napriek podaniu žiadosti zo strany neziskovej organizácie Transparency International Slovensko na zverejnenie zmlúv, to VšZP odmietla. Tým podľa neho poisťovňa porušila zákon. Tento postup odobrilo aj Ministerstvo zdravotníctva SR. “Ak najvyšší politický predstaviteľ v rezorte, minister zdravotníctva a jeho najdôležitejší podriadený, šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne, radšej porušia zákon, ako by zverejnili takéto zmluvy, v situácii, keď sú jasné podozrenia na obchodovanie s vlastnou firmou, alebo firmou príbuzných, tak sme v bode, kde to nemožno nechať tak,” poznamenal Beblavý.

Podľa článku štyri ústavného zákona o konflikte záujmov nesmie verejný funkcionár využívať svoju funkciu, právomoci z nej vyplývajúce, ani informácie pri jej výkone nadobudnuté na to, aby získal výhodu v prospech seba alebo jemu blízkych osôb. “Ak štátna poisťovňa pod vedením pána Foraia uzatvorila s firmou blízkej osoby alebo možno dokonca s vlastnou firmou, v ktorej má nastrčeného príbuzného, to dnes nevieme, zmluvy, tak takýto krok môže byť v súlade so zákonom vtedy, ak sa preukáže, že tieto zmluvy sú absolútne štandardné a nezvýhodňujúce,” upozornil Beblavý. Zároveň poznamenal, ak bude VšZP schopná preukázať, že rovnaké podmienky, v rovnakom čase ponúkala každému, tak potom je to z hľadiska ústavného zákona legálne. “Vo všetkých ostatných prípadoch je to absolútne proti zákonu,” konštatoval podpredseda Siete.

Ústavný zákon podľa Beblavého predpokladá pre šéfa VšZP dva tresty. “Po prvé by mal prísť o 12 mesačných platov za porušenie článku štyri, čo v jeho prípade predstavuje približne 67 tisíc eur. Zároveň, keďže už ho parlamentný výbor raz pokutoval v roku 2014 za neúplné majetkové priznanie, tak zákon hovorí, že pri druhom prehrešku musí už prísť verejný funkcionár o svoju funkciu,” vysvetlil.

Ako uviedla v reakcii na tvrdenia poslanca Beblavého hovorkyňa VšZP Petra Balážová, spomínaná Anna Sučková je vzdialenou príbuznou generálneho riaditeľa. “Pani Anna Sučková pracovala v laboratóriách celý život, teda dávno pred tým, ako vôbec Marcel Forai začal pôsobiť v zdravotníctve. Je preto prirodzené, že pôsobí v oblasti, ktorej sa profesionálne venovala viac ako 40 rokov,” informovala Balážová. “Generálny riaditeľ VšZP to rešpektuje a tento fakt nemá a nikdy nemal žiaden vplyv na výkon jeho funkcie. Navyše Anna Sučková nikdy nepôsobila a ani nepôsobí v žiadnej spoločnosti, ktorá prevádzkuje CT a MR diagnostiku,” ubezpečila hovorkyňa.

Podľa Balážovej všetky zmluvy s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti má VšZP zverejnené na svojom webe. K tomu ako jediná zdravotná poisťovňa práve pre transparentnosť procesu zazmluvňovania, zverejňuje na svojom webe aj všetky žiadosti o zazmluvnenie i s uvedením dôvodu, prečo daného poskytovateľa zazmluvnila alebo nie. “Zmluvy, na ktoré sa odvoláva poslanec Beblavý, boli podpísané ešte pred tým, ako sa Marcel Forai stal generálnym riaditeľom zdravotnej poisťovne. Nejde teda o nové zmluvy, ale len o dodatky podpísané z dôvodu úprav cenových podmienok, ktoré sú však jednotné pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v danom segmente, prípadne z dôvodu zmeny legislatívy,” argumentovala Balážová.

Dodatky musia byť podľa VšZP podpísané všetkými zmluvnými poskytovateľmi bez výnimky, pokiaľ chcú byť aj naďalej zmluvnými poskytovateľmi. “V dvoch zo spomínaných prípadov ide napríklad o zmluvy s lekárňami, ktoré je zo zákona povinná zazmluvniť každá zdravotná poisťovňa, v jednom prípade je zmluva ukončená. Zmluvy ktoré nepodpísal generálny riaditeľ, sú štandardné zmluvy, ako majú všetci ostatní poskytovatelia s rovnakými cenami a porovnateľnými finančnými objemami. Preto generálny riaditeľ Marcel Forai vyzýva poslanca Beblavého, aby vysvetlil, na základe akých konštrukcií dospel k počtu 69 zmlúv a sume 14 miliónov eur,” dodala Balážová.

Generálny riaditeľ VšZP zároveň vyzýva poslanca Beblavého, aby uviedol konkrétne prípady, v ktorých išlo o netransparentné podpisy zmlúv, či uprednostnenie konkrétneho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti pred iným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. “Generálny riaditeľ Marcel Forai očakáva, že poslanec Beblavý svoje údajné podozrenia doloží aj konkrétnymi dôkazmi, v opačnom prípade zostanú jeho tvrdenia len v rovine prázdnej predvolebnej propagandy jeho politickej strany,” uzavrela Balážová.