Domáce Politika Top Župné voľby

Beblavý chce zrušiť VÚC: Ušetrilo by sa viac ako 205 miliónov eur

BRATISLAVA – Nezaradení poslanci NR SR Miroslav Beblavý a Katarína Macháčková prichádzajú do parlamentu s balíkom 28 zákonov, ktoré by na Slovensku celkom zrušili vyššie územné celky, ktoré na Slovensku máme zriadené od roku 2001.

Ak by zmeny v parlamente poslanci podporili, štát by podľa výpočtov predkladateľov ušetril viac ako 205 miliónov eur. Dôvodom, prečo poslanci navrhujú zrušenie samosprávnych krajov je to, že za 15 rokov nesplnili žiadny zo zásadných cieľov, ktoré im pripisovala reforma verejnej správy.

Dnes sa spúšťa online petícia

„Neprispeli k riešeniu regionálnych rozdielov, nepriniesli efektívnejšiu správu vecí verejných. Od roku 2004, keď sa na VÚC preniesli posledné významnejšie právomoci, sa počet zamestnancov samotných úradov VÚC zvýšil o 57 percent a dlh sa zvýšil z nuly na 370 miliónov eur,“ povedala poslankyňa Macháčková s tým, že VÚC nepriniesli ani oživenie demokracie a aj záujem o voľby zo strany občanov je nízky.

Ako povedal Beblavý, dnes spúšťajú online petíciu, ktorou môžu občania návrh podporiť. V balíku 28 zákonov je návrh novely ústavy, štyri novely ústavných zákonov a zvyšné zákony. Ak by balík podporila ústavná väčšina poslancov, teda 90, tak by kraje zanikli už k 31. decembru 2017.

Prerozdelenie právomocí mestám a štátu

„Ich právomoci by sa prerozdelili medzi mestá a obce na jednej strane a štátnu správu na strane druhej. Návrh dáva mestám a obciam právo prevziať zriadovateľské právomoci k školským, sociálnym či kultúrnym zariadeniam miestneho charakteru,“ dodal Beblavý.

Podľa neho tak ide o posilnenie decentralizácie v prospech prirodzených miestnych jednotiek, ktorými sú mestá a obce. „V prípade, že ide o zariadenia so širšou pôsobnosťou, prejdú právomoci pod štát, pod konkrétne ministerstvo alebo na miestnu štátnu správu,“ uviedol.

Väčšina príjmov by šla mestám a obciam

Podiel VÚC na dani z príjmu fyzických osôb by sa podľa Beblavého prerozdelil medzi obce a štát tak, že obce by dostali 88 percent a štát 12 percent.

To by sa však nedotklo zdravotníctva ani školstva, ktoré sú financované prostredníctvom štátneho rozpočtu a zdravotných poisťovní. Úspora 200 miliónov eur by bola najmä vďaka zrušeniu samotných volieb i nákladov na fungovanie úradu VÚC.

Foto: SITA