Domáce Politika Top

Beblavý chce, aby pracovné inzeráty obsahovali aj ponúkanú mzdu

BRATISLAVA – Inzeráty s pracovnými ponukami by podľa nezaradeného poslanca NR SR Miroslava Beblavého mali obsahovať aj najnižší možný plat, ktorý zamestnávateľ ponúka svojmu potenciálnemu zamestnancovi.

Uviedol to v parlamentnej rozprave k návrhu novely Zákonníka práce, ktorým sa Beblavý spolu s nezaradeným poslancom Jozefom Mihálom snažia zaviesť povinné zverejňovanie minimálneho ponúkaného platu v inzerátoch.

Upozornenie a pokuta za porušenie

„Inzeráty by museli hovoriť, koľko najmenej musí zamestnávateľ svojmu zamestnancovi zaplatiť,” povedal. Pri prvom porušení tejto povinnosti by bol podľa Beblavého na to zamestnávateľ len upozornený a pri ďalšom porušení by už dostal pokutu.

„Povinné zverejňovanie ponúkaného platu je nástrojom, ako pomôcť ľuďom vyrovnať mocenskú nerovnováhu,” povedal Beblavý. Podľa neho by takýto krok prispel k tomu, aby bol zamestnanec voči zamestnávateľovi v lepšom postavení, ako je v súčasnosti.

Nejde vraj o byrokraciu

Odmietol, že ide o zvýšenie byrokracie pre zamestnávateľov. Nesúhlasí tiež s tým, že by zamestnávatelia v inzerátoch ponúkali len minimálnu mzdu. „Mohla by to byť pravda, keby sme mali 20-percentnú nezamestnanosť,” povedal.

Upozornil na to, že na Slovensku je v súčasnosti nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Schválenie navrhovanej novely pracovného kódexu by podľa Beblavého malo veľmi silný účinok na pracovný trh. „Pravdepodobne by to prispelo k vyšším platom,” povedal.

Benefit aj pre existujúcich zamestnancov

Benefitom pre existujúcich zamestnancov by podľa Beblavého bolo to, že by sa dozvedeli, či si môžu od zamestnávateľa pýtať vyšší plat. „Pomôže to tak všetkým zamestnancom,” tvrdí nezaradený poslanec k povinnému zverejňovaniu minimálnych platov v pracovných inzerátoch.

Navrhované opatrenie je podľa neho veľmi podporované občanmi. Ako dodal, nejde o krok voči podnikateľom.

Prečítajte si viac o názore Slovákov na zverejňovanie platov v inzerátoch!

Foto: SITA