Domáce Parlamentné voľby Politika Top

Beblavého ego išlo bokom. Truban vyšiel z prieskumov lepšie

Lídrom volebnej koalície bude Michal Truban. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Volebným lídrom volebnej koalície Progresívne Slovensko a Spolu bude Michal Truban. Svoje rozhodnutie oznámili šéfovia oboch strán, Miroslav Beblavý a Michal Truban dnes, pričom neskrývajú vysoké ambície a svojho volebného lídra vidia ako adepta na budúceho premiéra. Do konca leta chcú vyriešiť aj otázky ohľadne programu a kandidátky. To, či sa však k ich koalícií nepridá aj tretí hráč, Andrej Kiska a jeho strana, zatiaľ stále jasné nie je. A jasné teda nie je ani to, aký dopad by to malo na ich momentálne plány.

 

Ako povedal šéf Spolu Miroslav Beblavý, Michal Truban je politikou nezaťažený, no zároveň za posledného pol roka ukázal, že má veľký talent, výdrž a víziu pre Slovensko. “Zhodli sme sa, že bude pre našu koalíciu najlepšie, ak bud volebným lídrom,” povedal Beblavý a dodal, že  v tomto prípade potlačili egá. Tvrdí, že za rozhodnutím je veľa hodín diskusií, no priznal že svoju úlohu zohrali aj merania.

Truban je zároveň aj ich adeptom na post premiéra v prípade, že by sa po voľbách stali súčasťou vlády a vládnej koalície. Svoje ambície predstavil aj Beblavý, ktorý bude programovým lídrom volebnej koalície. Zároveň je tiež ich kandidátom na podpredsedu vlády pre reformy a ministra financií. Podľa Trubana by mali otázky ohladne programu ako aj kandidátky finalizovať do konca leta. “Na túto spoluprácu sa veľmi teším a verím jej,” uviedol Truban.

Zdroj: Peter Korček / Glob.sk

Čakajú na Kisku

Ide o druhý výrazný krok, ktorý koalícia tento týždeň podnikla. Strany PS a Spolu tento týždeň podpísali dohodu so stranou KDH. V “pakte o neútočení” sa lídri strán Michal Truban, Miroslav Beblavý a Alojz Hlina dohodli, že v kampani proti sebe nebudú zbrojiť, a že budú viesť konštruktívny dialóg. Zároveň sa zaviazali, že ak by niektorá strana predsa len mala vyjadrenie, ktoré tí druhí budú považovať za útočné, tak si záležitosť spoločne vydiskutujú za zatvorenými dverami. Dohoda je podľa nich otvorená pre všetky ďalšie strany,  no jedným dychom viaceré vylúčili. Dohadovať sa nechcú s Mostom-Híd, či subjektami, ktoré nie sú “príčetné.”  Opozičné strany Sme rodina ani SaS však podobným dohodám ani naklonené nie sú a nepriklonilo sa k nej ani hnutie OĽaNO.

Andrej Kiska takýto krok síce uvítal, či sa k dohode pridá aj svojim podpisom však nepovedal. Naopak, jej signatórov skritizoval, že priamo v nej jasne nevylúčili aj spoluprácu so Smerom, SNS a extrémistami. Rovnako sa stále nevie, či a v akej forme bude pred voľbami spolupracovať s Beblavým a Trubanom. Tí síce hovoria, že sú spolupráci s Kiskom naklonení, avšak momentálne je to otázka na bývalého prezidenta, ktorý síce už stranu ohlásil, no stále nezaložil. Jasnejšie v spolupráci týchto mimoparlamentných strán by tak mohlo byť až po jesennom sneme Kiskovej strany Za ľudí. 

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Viac strán, viac percent

Oficiálne spojenie oboch Progresívneho Slovenska a Spolu sme najskôr videli pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu, kde vytvrotili spoločnú kandidátku. Už vtedy avizovali, že ak sa toto spojenectvo osvedčí, začnú sa vážne zaoberať možnosťou, že spoločne by išli aj do budúcoročných parlamentných volieb. To nakoniec oficiálne potvrdili v polovici júna.

Zatiaľ, čo pre samostatné strany platí hranica 5 percent hlasov, pre koalície dvoch a troch strán je to 7 percent. Tým, že sa by sa PS a Spolu nakoniec spojili do predvolebnej koalície aj s ďalšou stranou by sa nič nemenilo na počte hlasov, ktoré by museli vo voľbách získať, aby sa dostali do Národnej rady SR. Iné je to už v prípade predvolebných koalícií štyroch a viac strán. Výška explicitného kvóra sa tu zvyšuje až na hranicu 10 percent.

 

Galéria
Lídrom volebnej koalície bude Michal Truban. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Lídrom volebnej koalície bude Michal Truban. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next