Spoločnosť Zahraničné

Bavorsko vyhlásilo pre koronavírus stav núdze, Rakúsko má takmer tisíc nakazených

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Roman Hanc

MNÍCHOV – V nemeckej spolkovej krajine Bavorsko bol v pondelok v súvislosti s novým koronavírusom s okamžitou platnosťou vyhlásený stav núdze. Informoval o tom v Mníchove bavorský krajinský premiér Markus Söder, píše agentúra DPA.

 

“Vyhlasujme núdzový stav. Tento bude platiť okamžite. Nateraz prijaté opatrenia budú v platnosti nasledujúcich 14 dní, potom sa musí znovu prehodnotiť aktuálna situácia,” vyhlásil Söder, ktorého citoval portál merkur.de. “Výhodou sú: rozsiahle možnosti pre úrady, jasné riadenie a možnosť operatívne reagovať. Všetko sa musí uberať jedným smerom v spoločnej, koordinovanej forme,” povedal s tým, že v Nemecku zatiaľ neplatí zákaz vychádzania.

Bavorský predseda vlády na úvod tlačovej konferencie prízvukoval, že situácia je vážna a medzičasom už nie je možné identifikovať reťazce nákazy.

Upozornil na to, že v dôsledku ochorenia COVID-19 dôjde k úmrtiam a preto je dôležité spomaliť počet infikovaných. Novoprijaté opatrenia sú z tohto dôvodu “rozhodujúce”.

Počet nakazených dosiahol v Bavorsku 1034, pričom len v noci na pondelok pribudlo 150 nových prípadov, uviedla bavorská ministerka zdravotníctva Melanie Humlová.

Testy na nový koronavírus SARS-CoV-2 budú vykonávané, len ak bude mať daná osoba príslušné príznaky, uviedol Söder s tým, že do práce by sa mali vrátiť lekári a lekárky na rodičovskej dovolenke, ako aj tí na dôchodku.

Otvorené zostanú v Bavorsku naďalej supermarkety, banky a čerpacie stanice, budú mať ale pozmenené otváracie hodiny. Od stredy bude prevádzka reštaurácií limitovaná na dobu od 06.00 h do 15.00 h, pričom v jednej prevádzke bude môcť byť naraz maximálne 30 osôb.

Školy a škôlky zostávajú zatvorené. Od utorka sa zavrú všetky voľnočasové zariadenia, ako sauny, plavárne, kiná, kluby, divadlá, múzeá, detské ihriská, fitnes štúdiá, termálne bazény či zoo.

Bavorsko prisľúbilo na podporu tamojšieho hospodárstva sumu do výšky desať miliárd eur, uviedol Söder. “Nikoho nenecháme osamote, ani občanov, ani malé podniky. Ako štát chceme s občanmi stáť bok po boku,” dodal.

V Rakúsku zaznamenali už 959 potvrdených prípadov nákazy

V Rakúsku zaznamenali v pondelok k 08:00 h už 959 prípadov nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2, pričom už šesť infikovaných pacientov sa vyliečilo. Informovala o tom agentúra APA.

Najviac potvrdených prípadov nákazy ochorením COVID-19, ktorého pôvodcom je koronavírus SARS-CoV-2, je hlásených zo spolkovej krajiny Tirolsko, kde ich zaznamenali už 254.

Nasledujú Dolné Rakúsko (150 prípadov), Viedeň (122), Štajersko (111), Horné Rakúsko (196), Voralbersko (55), Salzbursko (54), Burgenland (10) a Korutánsko so siedmimi prípadmi.

Od pondelka nadobudli v Rakúsku účinnosť rozsiahle obmedzenia pohybu ľudí vo verejnom priestore, ako aj značné uzavretie obchodov a reštaurácií. V krajine bolo pre podozrenie na nový koronavírus testovaných už 8490 ľudí. Ochorenie si v Rakúsku vyžiadalo aj niekoľko obetí na životoch, avšak ako uviedol rakúsky denník Kurier, ich presný počet nie je momentálne známy.