Domáce Politika Top

Bašternák figuroval v siedmich rôznych prípadoch, tvrdí Gašpar

BRATISLAVA – Spolu sedem prípadov, ktorými sa zaoberá alebo zaoberala polícia, sa týkajú podnikateľa Ladislava Bašternáka. Pre médiá to dnes povedal prezident Policajného zboru Tibor Gašpar. „Niektoré z nich boli už rozhodnuté, niktoré sú stále živé, toto konanie je stále živé,” povedal na margo obvinenia z trestného činu neodvedenia dane a poistného.

„Nevylučujem, že postup v ďalších kauzách môže byť podobný ako v tejto, ktorá bola medializovaná v nedávnych dňoch,” uviedol. Rôzne prípady sa podľa Gašpara týkajú rôznych obchodných plnení.

Výsluch ako obvinený ešte neabsolvoval

Škoda v medializovanom prípade podľa Gašpara dosahuje približne 1,7 milióna eur. Zároveň povedal, že nevie, či Bašternák už vyvinul nejaké kroky smerom k zákonnej možnosti účinnej ľútosti (doplatenie dane, pozn. SITA). Podľa riaditeľa Národnej kriminálnej agentúra (NAKA) Petra Hraška Bašternák. ešte neabsolvoval výsluch v procesnom postavení obvineného.

Podľa Gašpara vzhľadom na to, že skutok sa stal v roku 2012, konkrétne v apríli, nebolo možné vzniesť iné obvinenie, ako pre zločin neodvedenia dane a poistného. Skutková podstata trestného činu daňového podvodu bola podľa neho zavedená až v októbri 2012.

Z čoho bol obvinený?

Polícia v utorok potvrdila vznesenie obvinenia voči podnikateľovi Bašternákovi. „Dňa 17. marca vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru vzniesol obvinenie osobe L. B. za zločin neodvedenia dane a poistného,” povedal pre agentúru SITA hovorca policajného prezídia Martin Wäldl.

Podľa vyšetrovateľa Bašternák ako konateľ spoločnosti BL-202 si v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške 1 974 954,43 eura. Firma Bašternáka chcela vrátiť DPH za kúpu siedmich bytov v hodnote viac ako 11,849 milióna eur v komplexe FIVE STAR Residence, pričom za byty zaplatila len 1,456 milióna eur.

Tým mala spoločnosť podľa vyšetrovateľa Národnej jednotky finančnej polície získať daňovú výhodu a neoprávnene si uplatniť nárok na vrátenie nadmerného odpočtu DPH vo výške 1 732 287, 67 eura.

Foto: SITA