Zahraničné

Barack Obama vyslovil na videu podporu Bidenovi

Barack Obama. Zdroj- SITA/AP Photo/Carolyn Kaster

WASHINGTON – Bývalý americký prezident Barack Obama vyslovil v utorok vo videoposolstve podporu svojmu niekdajšiemu viceprezidentovi Joeovi Bidenovi, ktorý sa uchádza o nomináciu Demokratickej strany pred novembrovými prezidentskými voľbami. Informovala o tom agentúra AP.

“Som presvedčený, že Joe má všetky kvality, ktoré v tejto chvíli u prezidenta potrebujeme,” povedal v takmer 12-minútovom videu bývalý šéf Bieleho domu, pričom Bidena označil za svojho “blízkeho priateľa” a vyzdvihol ho pre jeho húževnatosť a súcit. Obamovo vyslovenie podpory Bidenovi signalizuje jeho návrat do americkej “prezidentskej politiky” po tom, čo pred viac ako tromi rokmi opustil Biely dom.

Bývalý šéf americkej exekutívy sa o svojom nástupcovi v Bielom dome Donaldovi Trumpovi otvorene takmer nikdy nevyjadruje a doposiaľ nezasahoval ani do procesu primárok v rámci Demokratickej strany. Každému uchádzačovi o demokratickú nomináciu, ktorých boli spočiatku približne dve desiatky, ponúkol Obama v prípade záujmu súkromné poradenstvo. Nikoho z nich vrátane Bidena však otvorene nepodporil.