Banská Bystrica Regióny

Banskobystrická župa vyzýva nosiť rúška v prímestskej doprave, odporúča aj rukavice

Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

BANSKÁ BYSTRICA – Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) po dohode s dopravcami pristupuje k ďalším opatreniam a odporúčaniam, ktoré majú zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Okrem toho, že autobusy oddnes premávajú v režime školských prázdnin, pribudnú v nich vytlačené letáky s usmerneniami pre cestujúcich. Ako agentúru SITA informovala vedúca oddelenia komunikácie BBSK Lenka Štepáneková, kraj vyzýva cestujúcich v autobusoch k noseniu rúšok a dopravcom chce pomôcť s ich obstaraním pre vodičov. Zakázané je sedieť na sedadlách v prvom rade za vodičom.

 

„Vyzývame všetkých, ktorí vstupujú do prostriedkov verejnej dopravy, aby používali ochranné prostriedky. Je dôležité chrániť si ústa a nos rúškom, šatkou, šálom či akýmkoľvek kusom látky, ktorý vytvorí mechanickú bariéru medzi sliznicami a vírusom. Akákoľvek ochrana je lepšia ako žiadna – nechránite tak len seba, ale aj všetkých okolo vás,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter s tým, že cestujúcim odporúčajú používať aj ochranné rukavice, či už jednorazové, alebo také, ktoré po každom použití vyperú pri vysokej teplote.

„Pristupujeme tiež k obmedzeniam, ktoré majú chrániť vodičov prímestskej autobusovej dopravy. Zakázané bude sedieť na štyroch predných sedadlách autobusu, teda hneď za vodičom a v rade vedľa. Ak je to čo len trochu možné, obmedzte v autobusoch platby hotovosťou a uprednostnite čipové karty, ktoré si jednorazovo dobijete na vyššiu sumu,“ doplnil predseda BBSK.

Kraj chce zabezpečiť ochranné rúška pre vodičov, ktorými zatiaľ všetci nedisponujú. Pre potreby BBSK ich bude šiť sociálny podnik vo Valaskej, ktorý na požiadavky kraja promptne zareagoval a upravil svoju výrobu. „Zatiaľ čakáme na dovoz látky, ale stroje máme a sme pripravení robiť kapacitne približne tisíc kusov denne,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Združenia mladých Rómov Ivan Mako s tým, že chcú pomôcť hlavne starším ľuďom.