Bánovce nad Bebravou Regióny Trenčín

Bánovská samospráva zrušila pre pandémiu realizáciu participatívneho rozpočtu. Viaceré projekty nepodporí

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU – Samospráva Bánoviec nad Bebravou tento rok nepodporí financiami z rozpočtu mesta vybrané občianske projekty. K zrušeniu participatívneho rozpočtu pristúpila z dôvodu úsporných opatrení vo verejných financiách pre aktuálnu mimoriadnu situáciu. Mesto o tom informovalo v tlačovej správe.

 

“Cieľom zavedenia participatívneho rozpočtu v meste bolo posunúť samosprávu bližšie k občanom. Prostredníctvom tohto nástroja môžu totiž sami občania rozhodnúť o použití časti verejných peňazí. Navyše, Bánovce nad Bebravou dávajú možnosť označiť za realizátora samotné mesto, čo môže uľahčiť vypracovanie projektu,” spomenula bánovská radnica.

O finančnú podporu z rozpočtu sa uchádzalo osem projektov. “Do výzvy sa zapojili tri materské školy a jedna základná škola s nápadmi na zlepšenie prostredia pre žiakov. Hokejový klub zameral svoj projekt na nákup nového výstroja. Ďalšími myšlienkami obyvateľov alebo občianskych združení bolo vytvorenie prístrešku s grilom a pecou v mestskom parku, organizácia ZERO WASTE festivalu alebo podpora cezhraničnej spolupráce fotoklubov,” priblížila samospráva.

Otázka možnej podpory projektov z iných zdrojov je podľa mesta aktuálne zložitá. “Zrušenie procesu Participatívneho – komunitného rozpočtu pre rok 2020 na svojej webovej stránke oznámil aj Trenčiansky samosprávny kraj. Výzvy uzavreli i viaceré fondy a nadácie súkromného sektora,” dodala radnica.