Regióny Top Trnava

Banálna operácia skončila pre Katku mozgovou smrťou. Zrejme bol zanedbaný jej pooperačný stav

Katka Kelešiová († 25) zomrela v trnavskej nemocnici 1. apríla tohto ruku podľa jej mamy po fatálnom zlyhaní tamojších zdravotníkov. Zdroj: Glob.sk/juh

TRNAVA – Skon mladej ženy v trnavskej nemocnici vyšetruje nielen polícia, ale aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Katarína Kelešiová († 25) z Trnavy zomrela v miestnej nemocnici 1. apríla tohto roku po tom, ako sa o ňu, podľa tvrdení jej mamy, ktorá je tiež zdravotníčkou, veľmi zle postaral tamojší zdravotnícky personál. Paradoxné je, že Katka v nej vo svojom voľnom čase pomáhala chorým deťom ako dobrovoľníčka.

Veľmi smutný príbeh s tragickým koncom sa začal 5. marca po tom, ako začala mať Katka veľmi silné bolesti brucha, po ktorých zvracala. Po polnoci jej museli zavolať záchranku a odviesť ju do nemocnice. „Mala som totiž podozrenie, že by to mohol byť zápal slepého čreva. Napokon si ju v nemocnici aj nechali a umiestnili ju na chirurgiu,“ spomína mama Dagmar na začiatok hrôzy, ktorú by zo svojho života najradšej vymazala. To najhoršie však malo ešte len prísť.

Sympatická Katka († 25) bola veľmi dobrou študentkou a milovala život. Zdroj: Archív KK

Hrôza pri pooperačnom preberaní sa

Katka svojej mame ešte v ten deň ráno volala, že už je jej dobre a zrejme pôjde domov. „Bola som za ňou krátko po šiestej hodine, no o dve hodiny neskôr mi opäť telefonovala, že bola na SONO vyšetrení a po ňom jej lekárka povedala, že jej bude treba to slepé črevo vybrať. Okolo jednej popoludní ju teda zobrali na operačku,“ rozpráva ďalej Katkina mamina, ktorá sa niekoľko hodín po operácii začala zaujímať o dcérin zdravotný stav. „Primár mi povedal, že jej operácia trvala asi pol hodinu. Na chirurgii, kam som volala, mi oznámili, že mala mierne zapálené slepé črevo a po operácii už leží na izbe. Nie však na pooperačnej, čo ma prekvapilo,“ vraví Dagmar, ktorá išla dcéru o 16.00 hod navštíviť. „Bola po tej operácii ešte otupená a napojená na infúziu. Žiadne iné monitorovanie ale nemala. Pri rozhovore s ňou mi prezradila, aký hrozný zážitok mala pri tom, ako sa preberala. Vtedy vraj cítila, ako jej vyberajú intubáciu a lekári po nej kričali: Dýchaj, dýchaj… Nadýchnuť sa jej ale nedalo a bolo jej na zvracanie,“ pridáva mama. Katke však bolo po operácii celý deň zle a pre silné bolesti v noci takmer vôbec nespala.

Rodina Katky Kelešiovej († 25) viní z jej nezmyselnej smrti zdravotnícky personál v trnavskej nemocnici. Zdroj: Glob.sk/juh

Pri pohľade na dcéru chcela plakať

Prirodzene, o stav svojej dcéry sa druhý deň zaujímala aj mama, ktorej Katka hovorila, že strašne kašle, má bolesti v chrbte pri lopatkách a zvracia. „Povedala som jej, nech zazvoní na sestričky, no ona mi vraví, že nebude, pretože ony jej povedali, že ju nemôže nič bolieť a je strašne precitlivená. Dali jej iba fúkať do papierového sáčika ako nejakej hysterke! Keď som to riešila po telefóne, sestra na chirurgickom oddelení mi povedala, aby som jej na bolesť hrdla priniesla nejaké cmúľatká, že žiadny sirup netreba,“ hnevá sa mama dievčaťa. Keď chcela ísť Katku na ďalší deň navštíviť v nemocnici jej babka, nevpustili ju za ňou, lebo je tam vraj chrípková epidémia. „Nebola to ale pravda, pretože karanténu deň predtým zrušili,“ pokračuje Dagmar v smutnom príbehu jej dcéry. Babka sa za vnučkou predsa len dostala a videla, že je v doslova zúboženom stave a v nose má sondu. Po opise Katkinho stavu sa jej mama opäť pustila zisťovať, čo je s jej dcérou. „Popoludní som bola za ňou v nemocnici a to, čo som videla, ma dostalo do kolien a chcelo sa mi plakať. Sestričky sedeli a zabávali sa spolu s lekárom v ich izbe, pričom moja dcéra ležala na tej svojej izbe v hroznom stave, mala zimnicu a navyše so zaveseným zvončekom na takom mieste, aby naň nedosiahla,“ povedala so slzami v očiach Dagmar. Podľa mamy to však z priam hroznej starostlivosti zdravotníkov o jej dcérku, čoho bola ona sama svedkyňou, nebolo všetko.

Mama Dagmar sa pri slovách o Katke doslova zadúša plačom a po tvári jej stekajú potoky sĺz. Zdroj: Glob.sk/juh

„Maminka, oni mi neverili, oni mi neverili!“

Katke sa navyše pridružil aj zápal pľúc, čo mali byť, podľa slov nemocničného personálu, pooperačné komplikácie. „Odviezli ju preto na JIS, kde jej zaviedli do nosa kyslík. Dcérka mi povedala, že sa s ňou konečne niečo robí. Jej stav sa ale 8. marca večer prudko zhoršil, takže ju museli s veľmi ťažkým zápalom pľúc preložiť na Kliniku anesteziológie a intenzívnej medicíny, kde ju napojili na umelú pľúcnu ventiláciu,“ plače pri spomienke na dcérine trápenie Dagmar. S Katkou však mali lekári počas noci plné ruky práce, pretože bola v priamom ohrození života. „S ťažkým zápalom pľúc a sepsou v tele, keď jej vraj museli dávať vysoké dávky katecholamínov, bola až do 15. marca, kedy ju začali preberať z umelého spánku. Keď sa konečne prebrala, s veľkými ťažkosťami a bolesťami mi vravela: Maminka, oni mi neverili, oni mi neverili, že im to nedarujeme! Pri týchto jej posledných slovách bola sestrička aj primárka. Oni ju nechali v nemocnici na chirurgii 30 hodín trpieť a nikto jej neveril! Prečo ju nikto cez fonendoskop nepopočúval? To sú akí lekári?“ so slzami v očiach rozpráva Dagmar. Katku večer museli opäť uviesť do umelého spánku, na druhý deň sa znovu pridružili vysoké teploty.

Katka († 25) ako dobrovoľníčka pracovala v trnavskej nemocnici kde pomáhala chorým deťom. Zdroj: Archív KK

Najhoršia správa v matkinom živote

Mladú ženu však čakali ďalšie zlé dni, počas ktorých jej operovali pravú ruku v zápästí aj predlaktie. Podľa zdravotníkov preto, že sa jej tam vytvorili tromby následkom liečby. A to nebolo všetko, lebo mame 20. marca oznámili, že Katka dostala nemocničnú nákazu, takže jej podávajú antibiotiká. Katkine dni na tomto svete sa pomaly chýlili ku koncu. „Najskôr mi 24. marca povedali, že v pravej ruke nemá pulz, no riešiť to nevedia, lebo nemajú cievneho lekára. To ma veľmi naštvalo a spravila som krik, takže to začali riešiť cez chirurgiu. O deň neskôr jej spravili tracheotómiu, lebo ju už chceli prebúdzať. Keď ju prebrali nemohla rozprávať a bola veľmi vystrašená,“ pokračuje mama so slzami v očiach pri rozprávaní o hrôzach, ktoré si v trnavskej nemocnici prežila jej dcérka. To najhoršie však ešte len malo prísť. Katke totiž začal stúpať tlak a 29. marca o jednej hodine ráno mame oznámili, že jej dcérka má mozgovú smrť! Bola to pre ňu, ale aj všetkých Katkiných najbližších, tá najhoršia správa v živote. Podľa Katkinej mamy im vraj zdravotníci povedali, že si nevedia vysvetliť, prečo k tomu došlo.

Krásna a takmer vždy usmiata, taká bola Katka Kelešiová († 25) z Trnavy. S jej zbytočnou a nezmyselnou smrťou sa jej mama nedokáže vyrovnať. Zdroj. Archív KK

Zúfala mama tvrdí: Personál to pobabral!

Katkini najbližší okamžite leteli do nemocnice, lenže tu im nedokázali povedať, prečo sa to stalo. „Iba nám oznámili, že okolo 22.00 hod im upadla do kómy. Po celý čas, čo sme tam boli, zdravotníci nič nerobili, preto som ich doslova prosila, a aj samotného riaditeľa, aby niečo urobili. Aby obvolali a skonzultovali jej stav s najlepšími neurochirurgami u nás, či v zahraničí. Síce mi tvrdili, že tak aj spravili, ale už sa vraj nedá nič robiť. V nemocnici v pražskom Motole im po prečítaní správy o zdravotnom stave údajne povedali, že už sa nedá nič robiť. Ja osobne si myslím, že vždy sa dá niečo robiť, no personál to celé pobabral,“ zadúša sa plačom Dagmar, ktorá sa na trnavskú nemocnicu rozhodla podať nielen trestné oznámenie, ale i sťažnosť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Odtiaľ však Katkina rodina zatiaľ žiadne vyjadrenie nedostala. Prirodzene, zaujímal nás aj názor trnavskej nemocnice, ktorá, podľa slov jej riaditeľa adresovaných Katkinej mame, zriadila komisiu na vyšetrenie tohto veľmi smutného prípadu. „Vzhľadom k tomu, že preverenie správnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti uvedenej pacientky je predmetom výkonu dohľadu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, sa k úmrtiu K. Kelešiovej Fakultná nemocnica Trnava v súčasnosti nebude bližšie vyjadrovať,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Katarína Tittelová. Pomoc v celej veci prisľúbila nešťastnej rodine aj ministerka zdravotníctva, Dagmar ale zatiaľ o žiadnych jej konkrétnych krokoch informovaná nebola.

Svoju lásku Katku († 25) Filip veľmi miloval. Po jej smrti jej do neba poslal dojemný odkaz. Zdroj: Archív KK

Smrť prišla v Katkinom najšťastnejšom období

Mama Dagmar vie, že bojovať proti nemocnici, najmä lekárom, nie je vôbec jednoduché, preto podala aj trestné oznámenie na polícií. „Podala som trestné oznámenie na všetky sestričky aj lekárov, ktorí mali nočnú aj dennú službu v čase, keď som za dcérou prišla a oni sa spolu zabávali na sesterskej izbe a kašľali na Katku, ktorá už bola doslova v zúboženom stave, pričom nám do očí niekoľkokrát tvrdili, že jej nič nie je a na druhý deň pôjde domov,“ vysvetlila svoje kroky Dagmar. „Vo veci bolo začaté trestné stíhanie pre prečin usmrtenia. Vyšetrovateľ, ktorý má spis pridelený, naďalej vykonáva procesné úkony. Priebežné informácie z vyšetrovania zatiaľ nie je možné poskytnúť,“ reagovala na našu otázku, ako pokročila v prípade polícia, trnavská krajská policajná hovorkyňa Mária Linkešová. „Zrejme som spravila chybu a mala som to dať rovno na prokuratúru, čo mi už hovorili viacerí. No ja verím, že polícia všetko riadne vyšetrí. Navyše, prípad má už pridelený konkrétna prokurátorka,“ skonštatovala na margo svojich krokov Dagmar. „Katka išla do nemocnice iba so zápalom slepého čreva, lebo inak bola úplne zdravá. Pri operácii, najmä pri anestézii, jej zrejme zle zaviedli trubicu do úst, takže vdýchla zvratky do žalúdka čím sa následne spustili jej problémy,“ myslí si nešťastná Katkina mama. „Ja za svoju nebohú dcérku budem bojovať. A najmä za to, aby sa našli vinníci, ktorí sú za jej smrť zodpovední. Viem, že život jej to už nevráti, ale ak sa to tak dá povedať, tak spokojná budem až vtedy, keď budú po zásluhe potrestaní za to, čo jej spravili,“ vraví smutne Dagmar, ktorej pri spomienke na jej milované dievčatko stekajú po tvári veľké slzy žiaľu. „Pomáhala nám, kde sa dalo. Vedela zariadiť takmer všetko. Bola študentkou, no popritom pracovala a zároveň sa ako dobrovoľníčka venovala chorým deťom práve v trnavskej nemocnici. So svojím priateľom už plánovali svadbu, takže zomrela v najšťastnejšom období svojho života,“ dodáva užialená mama. Zo smrti svojej lásky, s ktorou už mysleli na svoju budúcnosť, bol zrútený i Katkin priateľ Filip. ,,Milujem ťa a nikdy nezabudnem. Odpočívaj v pokoji, láska moja,“ poslal svojej milovanej krásny odkaz do neba.

Galéria
Krásna a takmer vždy usmiata, taká bola Katka Kelešiová († 25) z Trnavy. Žiaľ, zomrela v čase keď bola asi najšťastnejšia v jej doterajšom živote. Zdroj. Archív KK
Dagmar sa začína hromadiť korešpondencia nielen s políciou, ale aj s úradmi, na ktoré sa obrátila pri snahe zistiť, kto je zodpovedný za zbytočnú a najmä nezmyselnú smrť jej dcéry Katky († 25). Zdroj: Glob.sk/juh
Katkina mama Dagmar podala za nepochopiteľnú smrť svojej milovanej dcéry v trnavskej nemocnici na polícii trestné oznámenie. Zdroj: Glob.sk/juh
Trnavská nemocnice je za smrť Katky Kelešiovej († 25) v problémoch. Vyšetruje ju nielen ÚDZS, ale i polícia. . Zdroj: Glob.sk/juh
Srdiečko pri Katkinom hrobe nechala aj jej sestra Klaudia, ktorej staršia sestra Katka († 25) veľmi chýba. Zdroj: Glob.sk/juh
Dagmar sa tešila zo šikovnej a veľmi peknej dcéry iba krátko. Teraz za svojou milovanou dcérou Katkou († 25) chodí už len na trnavský cintorín. Zdroj: Glob.sk/juh
navigate_before
navigate_next