Zahraničné Politika

Baghdádí už v auguste určil svojho nástupcu na čele Islamského štátu, tvrdí časopis

Baghdádí vraj už v auguste určil svojho nástupcu na čele Islamského štátu. Zdroj: TASR/AP

LONDÝN – Nástupcom vodcu teroristickej organizácie Islamský štát abú Bakra Baghdádího sa stal bývalý vojak z Iraku Abdalláh Kardáš, známy ako hádží Abdalláh Afarí.

 

Informoval o tom na svojom webe spravodajský časopis Newsweek, ktorý sa odvolal na tlačovú agentúru Amák, blízku islamistickým militantom, a zdroje v amerických spravodajských službách.

Baghdádí v auguste tohto roku vymenoval Kardáša za svojho nástupcu v Islamskom štáte. Kardáš patril predtým k inej organizácii – k teroristickej sieti al-Káida.

Toto Baghdádího rozhodnutie z augusta nebolo v danom čase zverejnené, uviedla agentúra Amák.

Zdroje Newsweeku spresnili, že rola Baghdádího v IS krátko pred jeho smrťou bola už len symbolická. “Už sa nezúčastňoval na (vojenských) operáciách ani na každodennom chode (organizácie), hovoril už len áno – nie”.

Operácia na severozápade Sýrie, ktorej výsledkom bola smrť vodcu Islamského štátu, sa odohrala v nedeľu. Podľa vyhlásenia prezidenta USA Donalda Trumpa Baghdádí sa odpálil za pomoci samovražednej vesty v tuneli počas úteku pred príslušníkmi amerických špeciálnych jednotiek, pričom okrem seba usmrtil aj tri svoje deti.

Operácia, pri ktorej zabili Baghdádího, sa odohrala pri malej dedine Báríšá v severozápadnej Sýrii, v provincii Idlib.

Baghdádího identitu potvrdili aj genetické vyšetrenia, uistil Trump.

Ruské ministerstvo obrany však vo svojej reakcii vyjadrilo “pochybnosti o realite” týchto vyhlásení.

Podľa amerických médií Baghdádího zrejme prezradili jeho stúpenci. Denník The New York Times tak informoval, že miesto jeho pobytu bolo známe od leta, po výsluchu jednej z jeho manželiek a jeho styčného dôstojníka.

Agentúra Reuters v nedeľu s odvolaním sa na irackých predstaviteľov uviedla, že víkendová operácia amerických jednotiek bola úspešná aj vďaka výpovediam jedného z Baghdádího poradcov.

Ten totiž po svojom zadržaní v Turecku a vydaní do Iraku počas výsluchu pred irackými vyšetrovateľmi uviedol, že Baghdádího porady s veliteľmi Islamského štátu sa často odohrávajú v idúcich dodávkach, ktoré sú naložené zeleninou – aby sa predišlo ich odhaleniu.

Tieto informácie od… Ismáíla Isáwího… pomohli irackým bezpečnostným agentúram “doplniť chýbajúce kúsky do mozaiky o pohybe Baghdádího a miestach, kde sa skrýval,” vysvetlil pre Reuters jeden z irackých bezpečnostných predstaviteľov.

Moskva: Ak bol vodca IS zlikvidovaný, Trump má zásluhy v boji s terorizmom

Ak sa potvrdí správa o smrti vodcu džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) abú Bakra Baghdádího, bude to znamenať, že americký prezident Donald Trump zásadným spôsobom prispel k boju proti medzinárodnému terorizmu. V pondelok to vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Podľa agentúry TASS Peskov ubezpečil, že už “samotná správa (Trumpa o likvidácii Baghdádího) nemôže vyvolať negatívnu reakciu” u ruskej vlády.

Peskov dodal, že ruské jednotky zaznamenali prítomnosť amerických lietadiel a dronov v oblasti, kde bol Baghdádí počas víkendu zlikvidovaný.

Ruské ministerstvo obrany pritom vo svojej bezprostrednej reakcii na Trumpovo oznámenie o Baghdádího smrti vyjadrilo v nedeľu “pochybnosti o realite” týchto vyhlásení. Dodalo, že neotvorilo sýrsky vzdušný priestor pre prelet amerických lietadiel.

Trump sa pritom vo svojom vyhlásení poďakoval za pomoc pri operácii v Idlibe aj Rusku, Sýrii a Turecku, poznamenala agentúra TASS.

Operácia na severozápade Sýrie, ktorej výsledkom bola smrť vodcu tzv. Islamského štátu, sa odohrala počas uplynulého víkendu. Podľa Trumpa sa Baghdádí odpálil za pomoci samovražednej vesty v tuneli počas úteku pred príslušníkmi amerických špeciálnych jednotiek, pričom okrem seba usmrtil aj tri svoje deti.

Operácia, pri ktorej zabili Baghdádího, sa odohrala pri malej dedine Báríšá ležiacej v severozápadnej Sýrii v provincii Idlib.

Baghdádího identitu potvrdili aj genetické testy, uistil Trump.

Medzinárodné spoločenstvo označilo likvidáciu vodcu IS za dôležitý, ale nie rozhodujúci krok, a zdôraznilo nutnosť pokračovať vo vojne proti terorizmu.

Saudská Arábia: Zabitý Baghdádí pokrivil obraz islamu

Saudská Arábia privítala v pondelok zabitie vodcu teroristickej organizácie Islamský štát (IS) abú Bakra Baghdádího, ktorý podľa nej pokrivil skutočný obraz islamu. Informovala o tom agentúra DPA.

“Kráľovstvo oceňuje veľké úsilie americkej vlády, v rámci ktorého prenasleduje členov tejto teroristickej organizácie, ktorá pokrivila skutočný obraz islamu a moslimov po celom svete,” uvádza sa vo vyhlásení saudskoarabského rezortu diplomacie.

Džihádisti z IS sa podľa Rijádu dopustili ukrutností a zločinov, ktoré sú v rozpore s hodnotami mnohých krajín sveta vrátane saudskoarabského kráľovstva.

Saudská Arábia uplatňuje striktnú formu sunnitského islamu, ku ktorému sa hlásia aj extrémisti z IS. Rijád však zároveň patrí ku kľúčovým americkým spojencom na Blízkom východe. Zabitie Baghdádího v pondelok privítali aj ďalšie moslimské krajiny regiónu, Jordánsko a Egypt.

EÚ: Islamský štát zostáva hrozbou

Európska únia v pondelok varovala, že takzvaný Islamský štát (IS) predstavuje vážnu bezpečnostnú hrozbu aj po nedeľňajšom zabití vodcu tejto extrémistickej organizácie abú Bakra Baghdádího.

Islamský štát “aj naďalej zostáva veľkou hrozbou. Musíme byť “naďalej mimoriadne opatrní, aby sme zmiernili riziká s ním spojené,” uviedla hovorkyňa vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci Maja Kocijančičová.

Zabitie Baghdádího v tejto súvislosti označila za vážny úder pre IS, ale zároveň len za ďalší krok na ceste k porážke terorizmu inšpirovaného touto organizáciou. Pre dosiahnutie tohto cieľa je podľa nej potrebné pokračujúce odhodlanie a medzinárodná spolupráca.

Kocijančičová v tomto kontexte upozornila na potrebu stabilizácie Sýrie a Iraku, ktorých rozsiahle oblasti ešte pred niekoľkými rokmi patrili medzi bašty IS a jeho samozvaného kalifátu.