Politika Spoločnosť Zahraničné

Babišova vláda prežila hlasovanie o nedôvere. Opozícia nezískala dosť hlasov

Opozičné strany kritizujú Andreja Babiša. (TASR/AP)

PRAHA – Poslanecká snemovňa českého parlamentu podľa očakávania neschválila v piatok po sedemhodinovej rozprave návrh na vyslovenie nedôvery vláde premiéra Andreja Babiša. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24.

Za vyslovenie nedôvery hlasovalo 92 poslancov, 90 bolo proti. Poslanci koaličnej ČSSD sa na hlasovaní nezúčastnili. Opozícii sa tak nepodarilo dať dokopy potrebné minimum 101 hlasov.

Podnetom na schôdzu o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde bola tajne nakrútená reportáž s Andrejom Babišom mladším, ktorú zverejnil web Seznam Zprávy. V nej obvinil spolupracovníkov svojho otca, že ho proti jeho vôli zadržiavali na Kryme, a to pre kauzu okolo rekreačnej farmy Čapí hnízdo, v ktorej otec aj syn čelia obvineniu z dotačného podvodu.

Podľa Babiša mladšieho jeho otec chcel, aby práve pre túto kauzu opustil Česko. Premiér synove slová popiera a tvrdí, že jeho potomok trpí schizofréniou, musí sa liečiť a byť pod dohľadom.

Na úvod vystúpil šéf ODS

Rokovanie Poslaneckej snemovne sa začalo o 09.05 h SEČ. Najprv sa prihovoril predseda opozičnej ODS Petr Fiala, ktorý vyhlásil: “Máme tu čo do činenia s najväčším konfliktom záujmov, aký sme si donedávna nedokázali ani predstaviť, ktorý by sme očakávali v nejakej rozvojovej krajine.”

Potom k rečníckemu pultu pristúpil premiér Babiš. Posťažoval sa, že kauzu vykonštruovali médiá a dvaja novinári sa pokúsili zhodiť vládu. “Novinári ma naháňali ako lovnú zver, ako zločinca, ktorý uniesol svojho syna,” citoval ho portál Novinky.cz.

Babiš pokračoval opisom, ako u jeho syna prepukla schizofrénia. Polícia ho údajne našla v odstavenom aute na diaľnici. Babiš mladší príslušníkom začal rozprávať, že má v aute bombu a že je George Clooney, dodal premiér.

Premiér uviedol, že nechápe, prečo sa niekomu zdá čudné, že jeho syn navštívil Ruskom anektovaný Krym. “Že si vyšli na výlet do Ruska, no a čo?” položil otázku.

“Nikto sa mi nemôže čudovať, že o novinároch rozprávam ako o hyenách,” obhajoval sa premiér.

Môžeme byť jednou z najúspešnejších vlád, tvrdil Babiš

Vláda podľa Babiša nemá jediný dôvod podávať demisiu. “Môžeme byť jednou z najúspešnejších vlád. My fakt pracujeme. Pracujeme sedem dní v týždni, zajtra idem na večeru s rakúskym premiérom, v nedeľu idem do Bruselu. Za štyri dni v Paríži som sa rozprával s viacerými politikmi, než všetci opoziční politici v živote,” argumentoval Babiš.

Potom skritizoval pravicu za jej vládnutie v minulosti. Česká republika podľa neho v tom čase stagnovala, neinvestovala a “nepridávala ľuďom peniaze”. Premiér zdôraznil, že on zvyšuje platy a dôchodky. “Sám som dôchodca, mám k seniorom veľmi silný vzťah,” poznamenal.

Predseda vlády ukončil svoj prejav po 40 minútach výrokom, že nemá dôvod odstupovať. “Musíte ma odvolať alebo nás skúste poraziť v slobodných demokratických voľbách. Inak, než na základe väčšiny našich občanov, sa ma jednoducho nezbavíte,” vyhlásil na záver.

Menšinový kabinet ANO a ČSSD, podporovaný komunistami, zrejme v hlasovaní obstojí. Opozičné strany (ODS, Piráti, SPD, ľudovci, TOP 09 a STAN) majú spolu 92 hlasov, ale na vyslovenie nedôvery je potrebná najmenej nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, teda 101 hlasov.

Komunisti, ktorí vládu tolerujú, už ohlásili, že ju podržia. Rovnako ako poslanci ANO budú hlasovať proti vysloveniu nedôvery. Sociálni demokrati sa rozhodli, že počas hlasovania opustia sálu. Podľa nich by demisia vlády nič nevyriešila, zdvihli by vraj ruku za rozpustenie snemovne.

Podnetom na schôdzu o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde bola tajne nakrútená reportáž s Andrejom Babišom mladším. V nej obvinil spolupracovníkov svojho otca, že ho proti jeho vôli zadržiavali na Kryme, a to pre kauzu okolo rekreačnej farmy Čapí hnízdo, v ktorej otec aj syn čelia obvineniu z dotačného podvodu.

Premiér podľa Babiša mladšieho chcel, aby práve pre túto kauzu opustil Česko. Premiér synove slová popiera a tvrdí, že jeho potomok trpí schizofréniou, musí sa liečiť a byť pod dohľadom.

Karel Schwarzenberg požiadal Babiša, aby odstúpil. (TASR/AP)

Osloboďte túto krajinu a odstúpte, žiadal Schwarzenberg

Čestný predseda českej strany TOP 09 Karel Schwarzenberg v piatok počas diskusie na mimoriadnej schôdzi o vyslovení nedôvery vláde vyzval neprítomného premiéra Andreja Babiša, aby prejavil vďačnosť krajine, v ktorej získal občianstvo a stal sa v nej premiérom. Podľa Schwarzenberga by mal Babiš Česko “oslobodiť a odstúpiť”. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz.

Schwarzenberg zdôraznil, že nevie posúdiť, či premiérovi potomkovia alebo on sám potrebujú lekársku starostlivosť ohľadne duševného zdravia, a nie je ani vyšetrovateľ, ani sudca.

Ako bývalý minister zahraničných vecí však vníma zdesenie zahraničných partnerov z toho, “čo sa u nás deje”. Schwarzenberg tlmočil obavy zahraničia slovami: “Čo sa stalo v tejto krajine, ktorá pred 20 rokmi bola jednou z najrešpektovanejších v Európe?”

“Nie som sudca, ale vy, pán premiér, ste v tejto krajine dostali najprv občianstvo, potom ste tu nadobudli nesmierne bohatstvo a stali ste sa dokonca premiérom,” zosumarizoval exminister.

“Bol by to dôkaz minimálnej vďačnosti, keby ste teraz odstúpili a neboli záťažou pre našu diplomaciu,” upozornil premiéra. A pripomenul, že zahraničná politika sa veľmi podobá “najstaršiemu remeslu”, lebo ani v jednom si človek nemôže vybrať partnera.

Schwarzenberg tak reagoval na Babišove slová počas jeho piatkového prejavu v Snemovni, v ktorom spomenul, s akým množstvom štátnikov sa v poslednom čase stretol. Exminister Schwarzenberg dodal, že počas pôsobenia vo funkcii bol aj on sám v minulosti nútený rokovať s ľuďmi, ktorí mali krv na rukách alebo boli nekompetentní.

“Prosím vás, pán premiér, osloboďte túto krajinu a odstúpte,” vyhlásil podľa Noviniek.cz poslanec.

O slovo sa prihlásili aj Piráti

Slovo si v sále snemovne následne vzal predseda Pirátov Ivan Bartoš. Povedal, že v čele vlády by mal stáť etický a morálny človek. “Ja takého človeka v čele súčasnej vlády nevidím,” konštatoval.

Šéf SPD Tomio Okamura pri rečníckom pulte vysvetľoval, prečo bude jeho hnutie hlasovať za nedôveru vláde. “Je nutné vymeniť ČSSD a nahradiť ju programom SPD,” vyhlásil.

Kriticky sa k vláde a Babišovi vyjadril aj predseda opozičnej TOP 09 Jiří Pospíšil. Podľa neho sa potvrdilo, že by Babiš nemal byť premiérom, keďže pokus o vyslovenie nedôvery vláde podľa ústavy označuje za puč. Poslanec opozičnej ODS Jan Skopeček zasa povedal, že Babiš sa v prejave zamotal v ekonomickej argumentácii.