Politika Top Zahraničné

Babišovho syna mali “upratať” na Krym. Držali ho tam kvôli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš sa dostal do problémov kvôli svojmu synovi. TASR/AP

PRAHA – (redakcia/TASR) Český premiér a jeden z najbohatších Slovákov Andrej Babiš sa dostal do poriadnych problémov. Tamojšie médiá informujú o tom, že ľudia z blízkeho okruhu šéfa ANO odviezli jeho syna Andreja (35) kvôli kauze Čapí hnízdo na Krym a zadržiavali ho tam. Opozícia je pohoršená a začína hovoriť o tom, že bude iniciovať hlasovanie o nedôvere vláde.

Reportérom českého serveru Seznam Zprávy sa podarilo Andreja Babiša ml. vypátrať vo Švajčiarsku, kde teraz žije spolu s matkou – bývalou manželkou českého premiéra.

Babišov syn v rozhovore pre server priznal, že ho odviezli v čase, keď sa začala vyšetrovať kauza spornej dotácie pre farmu Čapí hnízdo. Jeho otec vraj chcel, aby zmizol. Aj on je tíhaný v tejto kauze.

Na začiatku rozhovoru pre český server Babiš ml. veľavravne povedal: “Za posledné dva roky som zažil niečo šialené.”

Odvoz mali organizovať manželia Protopopovci

Jeho odvoz na Krym podľa neho organizovali premiérovi blízki spolupracovníci – manželia Protopopovci. Dita Protopopová pracuje ako psychiatrička a je tiež poradkyňou na ministerstve zdravotníctva. Jej manžel Petr je zamestnaný ako vodič v Babišovej firme Agrofert. “On zneužil to, že môj otec chcel, aby som zmizol,” povedal Babiš mladší. Potvrdil, že dôvodom jeho zmiznutia bolo trestné stíhanie v kauze Čapí hnízdo.

Český premiér čelí trestnému stíhaniu v súvislosti s kauzou Čapí hnízdo : Profimedia, TEMP Marketa Hanzlikova / ČEF

Babiš mladší pokračoval v desivých spomienkach. Reportérom uviedol, že mu dali na výber: Buď pôjde na Krym, alebo ho zavrú do blázinca. V minulosti sa už raz liečil na psychiatrii v Národnom ústave pre duševné zdravie.

Premiérov syn tiež priznal, že sa Petra Prokopopova veľmi bál. “On mi na Ukrajine povedal – ja a tvoj otec urobíme všetko preto, aby si bol zavretý.” Babiš ml. kontaktoval aj českú políciu, ale nepochodil. Tá nezistila žiadne protiprávne konanie. Na záver rozhovoru Andrej Babiš ml. pripustil, že jeho otec o konaní svojich spolupracovníkov nevedel.

Hlasy z opozície kritizujú políciu

Šesť českých opozičných strán vyzvalo premiéra Andreja Babiša, aby až do vyšetrenia kauzy podozrenia z dotačného podvodu pre farmu Čapí hnízdo opustil svoju funkciu. Poslanci tiež požiadajú o zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu s cieľom vysloviť Babišovej vláde nedôveru. Informovala o tom na svojej internetovej stránke spravodajská televízia ČT24.

“ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN považujú podozrenie premiéra Andreja Babiša z možného marenia policajného vyšetrovania kauzy Čapí hnízdo za neakceptovateľné. Vyzývajú Babiša, aby opustil funkciu premiéra až do času, kým dôjde k vyšetreniu kauzy. Len tak možno zabezpečiť nestranné vyšetrovanie,” uvádza sa v spoločnom vyhlásení uvedených opozičných strán.

Na zvolanie mimoriadnej schôdze je potrebných najmenej 50 podpisov poslancov. Šesť opozičných strán má celkovo 92 poslancov, na vyslovenie nedôvery je však potrebná nadpolovičná väčšina hlasov členov Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR, teda 101 poslancov.

Premiér reagoval

Český premiér Andrej Babiš v reakcii na rozhovor svojho syna pre stránku lidovky.cz povedal: “Môj syn je psychicky chorý. Berie lieky, musí byť pod dohľadom a žije s matkou vo Švajčiarsku. Moja dcéra trpí bipolárnou chorobou. Môjho syna nikto neuniesol, z ČR odišiel dobrovoľne.”

Babiš starší ďalej povedal: “Odmietam túto manipuláciu a nehorázny tlak novinárov na orgány činné v trestnom konaní. Je mi ľúto, že sa tu vyvoláva hon na moju rodinu, ktorý som spôsobil svojím vstupom do politiky a ktorá tým teraz najviac trpí.”

Babiš sa neskôr pre ČT24 obul do novinárov a obvinil ich z hyenizmu. Rozhovor s jeho synom je podľa neho iba súčasť kampane, ktorá ho má zničiť a dostať z politiky. Podľa neho je z dnešného tlačového vyjadrenia polície je jasné, že jeho syna nikam neuniesli.

Babišove deti nakupovali nehnuteľnosti

Hoci český premiér Andrej Babiš tvrdí, že jeho obe deti trpia duševnými problémami, nebránilo im to nakupovať v Prahe vo veľkom nehnuteľnosti. Píše to na svojej stránke český Denník N. Potomkovia českého premiéra na ne mali minúť desiatky miliónov Kč. 

Česká polícia má za to, že práve Babišove deti vedome napomohli šéfovi vády neoprávnenie získať eurodotácie na farmu Čapí hnízdo. 

Česká stránka pripomína, že Babiš sám spojil svoje deti s farmou. Vo svojich minulých vyjadreniach ich predstavil ako vlastníkov objektu. Vtedy nespomínal, že by trpeli psychickými chorobami, zdôrazňuje čeký portál. “Orgány činné v trestnom konaní majú všetky informácie o pobyte a zdravotnom stave môjho syna,” povedal český premiér. “Najvyšší štátny zástupca dal podľa neho pokyn na vyšetrenie celej kauzy vymyslenej novinármi,” dodal.

Polícia sa zaoberá rozhovorom

České najvyššie štátne zastupiteľstvo (prokuratúra) sa podľa TASR vo svojom vyhlásení ku kauze Čapí hnízdo odmietlo vyjadriť. Uviedlo ale, že dalo podnet pražským mestským prokurátorom, aby preverili tvrdenia syna premiéra Andreja Babiša mladšieho o tom, že pre kauzu Čapí hnízdo ho spolupracovníci jeho otca držali na Kryme.

Informáciami “zverejnenými vo včerajšom diele programu Zvláštne vyšetrovanie v TV Seznam” sa podľa vyjadrenia na Twitteri zaoberá aj polícia ČR, ktorá tiež vyhodnocuje ich relevantnosť.

O čo ide v kauze Čapí hnízdo

Kauza farmy Čapí hnízdo sa týka súčasného českého premiéra Andreja Babiša a jeho blízkych spolupracovníkov. Hrozí im trestné stíhanie za spáchanie trestného činu dotačného podvodu a ďalších. Obvinenie hovorí o tom, že Babišov koncern Agrofert čerpal z európskych fondov dotáciu 50 miliónov korún českých určenú pre malé a stredne veľké firmy cez nastrčenú malú firmu Imoba. Tá nakoniec miliónovú čiastku vrátila Regionálnemu operačnému programu Stredné Čechy. Babiš sa v minulosti vyjadril, že v čase, keď bola dotácia udelená, farmu vlastnili jeho dve dospelé deti a brat jeho priateľky Moniky.