Politika Top Zahraničné

Babišov zlý týždeň. Českého premiéra vydali na trestné stíhanie

PRAHA – Českého premiéra Andreja Babiša a šéfa poslancov ANO Jaroslava Faltýnka môže polícia stíhať pre podozrenie z podvodu pri čerpaní dotácií na farmu Čapí hnízdo. Za to, aby ich zbavili imunity, hlasovalo 111 zo 180 prítomných poslancov. Babiš predtým povedal, že žijú v krajine, kde je možné objednať si stíhanie a dostať niekoho do väzenia.

Za premiérovo vydanie sa vyslovili poslanci všetkých strán s výnimkou ANO, za hlasoval aj samotný Babiš. Podobne vyzeralo hlasovanie o Faltýnkovi. Babiš považuje celú kauzu za politicky motivovanú.

Objednávka mafie, tvrdí Babiš

„Prečo polícia požiadala o naše vydanie v posledný možný termín, tesne pred voľbami, v auguste 2017? Prečo požiadala, keď to nie je politické zadanie a objednávka? A to je hlavne objednávka mafie. Mafie, ktorá tu kradla miliardy v spolupráci s vybranými politikmi,“ vyhlásil podľa portálu iDNES.cz Babiš.

Premiérovi kauza Čapí hnízdo komplikuje aj zostavovanie vlády. Väčšina strán v dolnej komore parlamentu nechce mať nič spoločného s vládou, v ktorej by bol obvinený politik. Babišova menšinová vláda tak v utorok podľa očakávania nezískala dôveru a schválila svoju demisiu.

Foto: SITA/AP Photo/Petr David Josek