Politika Top Zahraničné

Babiš v problémoch? Česká polícia ho chce stíhať, požiadala o jeho vydanie

PRAHA – Česká kriminálna polícia chce stíhať najpopulárnejšieho českého politika, predsedu strany ANO Andreja Babiša, a tiež prvého podpredsedu tejto strany Jaroslava Faltýnka.

O ich vydanie už požiadala Poslaneckú snemovňu, dolnú komoru českého parlamentu, informuje Česká televízia. Predseda Poslaneckej snemovne Jan Hamáček informoval, že žiadosť už odovzdal parlamentnému mandátovému a imunitnému výboru.

Kauza Čapí hnízdo

Babišove a Faltýnkove vydanie žiada polícia v súvislosti s kauzou Babišovho sídla Čapí hnízdo, v rámci ktorej už od roku 2015 vyšetruje podozrenia z nelegálneho čerpania európskych dotácií. Babiš mal údajne sídlo, ktoré pôvodne vlastnila jeho firma Agrofert, prepísať na iných vlastníkov, aby naň získal európske dotácie, a po niekoĺkých rokoch ho mal prepísať opäť na Agrofert.

Babiš je na dovolenke v Taliansku, no českým médiám poslal stanovisko, podĺa ktorého sa vydaniu do rúk polície nebráni. Ako dodal, predpokladá, že jeho parlamentní kolegovia ho imunity zbavia veľmi radi. „Je to dôsledok veľmi dobre premyslenej akcie. Je to posledný zúfalý pokus mojich odporcov, ktorí ma chcú dostať z politiky,” napísal Babiš.

Foto: SITA