Zahraničné Politika Top

Babiš má na krku ďalší problém. V hre je aj slovenský scenár

Kauza Čapí hnízdo nabrala nové obrátky. Profimedia, TEMP Marketa Hanzlikova / ČEF

BRATISLAVA – Celou Českou republikou otriasa nová kauza. Syn premiéra Andreja Babiša poskytol portálu Seznam Zprávy šokujúci rozhovor. Tvrdí v ňom, že ho kvôli prípadu Čapí hnízdo upratali na Krym a tam ho zadržiavali. On sám je v tejto veci trestne stíhaný. Novinári Babiša mladšieho vypátrali vo Švajčiarsku, kde žije so svojou matkou, bývalou otcovou manželkou.

Český premiér Andrej Babiš musí čeliť poriadnemu škandálu. Opäť ho dobieha kauza dotácie pre farmu Čapí hnízdo, ktorú mal neoprávnene čerpať cez nastrčenú firmu. 

Kauzu opätovne rozvírilo vyjadrenie Andreja Babiša ml. pre reportérov Sabinu Slonkovú a Jiřího Kubíka. Tí ho vystopovali v byte vo Švajčiarsku a kamerami ukrytými v okuliaroch s ním nakrútili rozhovor. V ňom okrem iného povedal, že podpisoval nejaké dokumenty súvisiace s Čapím hnízdom. Viac o rozhovore si môžete prečítať tu.

Opozičné strany ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Piráti, SPD a STAN v reakcii na nové skutočnosti vyzvali premiéra Babiša, aby odstúpil: “ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN považujú podozrenie premiéra Andreja Babiša z možného marenia policajného vyšetrovania kauzy Čapí hnízdo za neakceptovateľné. Vyzývajú Babiša, aby opustil funkciu premiéra až do času, kým dôjde k vyšetreniu kauzy. Len tak možno zabezpečiť nestranné vyšetrovanie,” uvádza sa v spoločnom vyhlásení uvedených opozičných strán.

Zvolia v Česku “slovenský model”?

Stránka glob.sk oslovila českého politológa Lukáša Jelínka. Opýtali same sa ho na to, ako súčasné vyhrotenie kauzy Čapí hnízdo ovplyvní postavenie Andreja Babiša vo vláde a u voličov a ako sa bude politická situácia v Česku vyvíjať ďalej.

Lukáš Jelínek uviedol, že na možné oslabenie postavenia Andreja Babiša u voličov by si ešte počkal, pretože verejná mienka reaguje veľmi pomaly na podobné kauzy. Ďalej uviedol: “Je ešte rad ľudí, ktorí majú pocit, že tu novinári prenasledujú Babišovu rodinu a páchajú na nej krivdu. Zvlášť sa to týka voličov Andreja Babiša, ktorí sú na neho fixovaní. Takže tam by som s tou voličskou oporou a stratou popularity ešte počkal aj na základe toho, ako sa bude táto kauza vyvíjať po trestnoprávnej rovine.”

Čo sa týka politickej pozície, podľa Jelínka ide Babišovi zjavne o udržanie sa za každú cenu v premiérskom kresle: “Podľa mňa je preto pripravený, keby mu vypovedali lojalitu sociálni demokrati vo vládnej koalícii, tak je pripravený vyjednávať napríklad aj s SPD Tomia Okamury ( české médiá informovali, že Babiš s Okamurom už rokoval, pozn. red.). “

Dodal, že Okamura súčasnú vládu nepodporil práve kvôli sociálnym demokratom v nej. Ale vďaka niektorým programovým zhodám by mohol byť ochotný Babiša nejakým spôsobom podporovať.

Jelínek však zdôraznil, že to by súčasnému premiérovi k väčšine v parlamente nestačilo. “Bude teda záležať na tom, ako sa k celej veci postavia kluby komunistickej strany a sociálnej demokracie. Tam ja predpokladám veľmi ostrú politickú debatu, pretože nie len kvôli terajšej kauze, ale aj pre celý rad ďaľších dôvodov sú sociálni demokrati a komunisti s konaním Andreja Babiša nespokojní,” uviedol Jelínek.

Český politológ tiež podotkol, že medzi poslancami ČSSD je mnoho takých, ktorí už pôvodne presadzovali odchod strany do opozície a nechceli ísť do Babišovej vlády. Predpokladá preto, že sociálna demokracia sa bude snažiť predkladať nejaké podmienky pre pokračovanie tohto koaličného projektu. Napríklad aj tú, že by sa zvolil slovenský model (keď Roberta Fica nahradil v čele kabinetu Peter Pellegrini, pozn. red.) a Andrej babiš by po dobu vyšetrovania opustil svoj post a nahradí ho niekto iný z hnutia ANO.

Vývoj kauzy

Pozrime sa do histórie, ako sa celá kauza Čapí hnízdo vyvíjala.

Písal sa rok 2006. V tom čase sa začala prestavba areálu bývalého liehovaru na konferenčné centrum Čapí hnízdo. Vlastníkom objektu bola spoločnosť IMOBA z Babišovho holdingu Agrofert. 

Na jeseň roku 2007 sa spoločnosť ZZN AGRO, s.r.o. Pelhřimov pretransformovala na rovnako pomenovanú akciovú spoločnosť už s anonymnými akciami na doručiteľa. V roku 2008 došlo k ďalšej zmene. Spomínaná spoločnosť dostala opäť nové meno. Už pod menom Farma Čapí hnízdo získala dotáciu od Výboru Regionálnej rady ROP Stredné Čechy vo výške 50 miliónov Kč. Anonymné akcie boli v roku 2014 zakázané a Čapí hnízdo sa stalo súčasťou spoločnosti IMOBA.[5]

V roku 2010 ju dokončili

V júni roku 2010 prestavbu dokončili a farmu otvorili pre verejnosť. V tom istom roku sa začali dotáciou zaoberať médiá. Ako prvý na ňu upozornil týždenník Ekonom. Práve on tvrdil, že pri jej udeľovaní bola považovaná Farma Čapí hnízdo za malý podnik. To pre Ekonom potvrdil aj stredočeský dotačný úrad. V prípade spoločnosti s väčším kapitálom by totiž finančnú pomoc neposkytol.

Farma v roku 2009 dostala pokutu za to, že požiadala o jednu platbu skôr, ako zaplatila príslušnú faktúru. Zaujímavé však je, že jej väčšinu trestu v roku 2012 odpustili.

Babiš odmietal spojitosti

Český premiér po vypuknutí kauzy neustále odmietal, že by mal s farmou čosi spoločné. Napriek všetkým podozreniam strana ANO, ktorej Babiš šéfoval, bola v roku 2013 veľmi úspešná vo voľbách do Snemovne. Pôvodom Slovák mal tak otvorenú cestu do českej vlády. V tom čase už priznal, že spoločnosti Farma Čapí hnízdo požičal 400 miliónov Kč.

V marci roku 2016 nastal v celej kauze zvrat. Prípad začala prejednávať Poslanecká snemovňa. Babiš priznal, že pozná vlastníkov farmy. Najprv nechcel prezradiť, o koho ide. Neskôr predsa len prezradil, že ide o jeho dcéru Adrianu Bobekovú, jej brata Andreja a brata jeho vtedajšej partnerky Moniky, Martina Herodesa. „Farmu Čapí hnízdo vlastnili v rozhodnej dobe moje dve dospelé deti a brat mojej partnerky, ktorý držal podiel zodpovedajúcí podielu mojich dvoch neplnoletých detí a mojej partnerky,“ povedal pred poslancami. 

Opozičné strany žiadajú demisiu Andreja Babiša. (TASR/AP)

Babišov odchod z vlády

V máji 2017 odvolal prezident Miloš Zeman na návrh vtedajšieho premiéra Bohuslava Sobotku Andreja Babiša z postu ministra financií. O dva dni dostal šéf ANO ďalšiu ranu. Na Twitteri sa objavila auditórska správa ministerstva financií o farme. Tá konštatuje, že nie je možné dokázať ani vylúčiť prepojenie Čapího hnízda s Agrofertom v čase, keď spoločnosť žiadala o dotáciu.

Žiadosť polície o vydanie

V auguste roku 2017 požiadala Polícia ČR Snemovňu o vydanie Babiša a jeho blízkeho spolupracovníka Jaroslava Faltýnka na trestné stíhanie v súvislosti s vyšetrovaním kauzy sporných dotácii. Poslanci v septembri žiadosti vyhoveli. O mesiac si obaja vypočuli obvinenie. Odmietli ho a Babiš proti nemu podal sťažnosť.

Výhra vo voľbách a získanie imunity

V parlamentných voľbách, ktoré sa konali 20. a 21. októbra vyhralo hnutie ANO s obrovských náskokom. Babiš a Faltýnek sa stali poslancami a získali tak imunitu. Miloš Zeman v decembri vymenoval Babiša za šéfa českej vlády.

Polícia však nezaháľala a obvinila v kauze 11 ľudí. Medzi nimi bol Faltýnek, Babiš, jeho deti a švagor. V novembri dorazila do Poslaneckej snemovne ďalšia žiadosť o vydanie Babiša a Faltýnka. Mesiac nato zaslal do Českej republiky výsledky svojho vyšetrovania kauzy dotácii aj OLAF (Európsky úrad pre boj proti podvodom).

Reakcia na správu OLAF

V januári 2018 podal koncern Agrofert kvôli vyšetrovaniu OLAF oficiálnu stažnosť európskemu ombudsmanovi a dokonca aj Súdnemu dvoru EÚ. Oznámil to vo svojom vyhlásení Andrej Babiš. Vzápätí ministerstvo financií zverejnilo tri odstavce zo správy. OLAF v nej žiada o vyňatie farmy z projektov, ktoré dotuje Únia a v ktorom poukazuje na nezrovnalosti v celom projekte.

Ministerstvo financií začalo konať a požiadalo úrady, aby vyňali z financovania európskymi peniazmi projekty, ktoré OLAF vyšetruje. Medzi nimi figurovalo aj Čapí hnízdo. O pár dní zverejnili české Hospodárske noviny ďalšie podrobnosti k správe OLAF, ktorá hovorí že v žiadosti o dotácie Čapímu hnízdu boli nepravdivé informácie. Onedlho sa na internete objavil celý preklad dokumentu, zverejnil ho server aktualne.cz.

Babiš následne pred zasadnutím mandátneho a imunitného výboru oznámil, že spolu s Faltýnkom požiadajú o vydanie k trestnému stíhaniu. Nezabudol podotknúť , že celá kauza je spolitizovaná a má za cieľ, vyhnať ho z politiky. Snemovňa oboch politikov vydala opätovne k trestnému stíhaniu 19. Januára 2018.