Politika Zahraničné

Babiš chce v súvislosti s koronavírusom lepšie opatrenia na letiskách

Babiš chce v súvislosti s koronavírusom lepšie opatrenia na letiskách. Zdroj: SITA / AP

PRAHA – Český premiér Andrej Babiš v pondelok po rokovaní bezpečnostnej rady štátu vyhlásil, že v súvislosti so šírením nového koronavírusu by chcel lepšie opatrenia na letiskách. Informoval o tom spravodajský server Novinky cz.

“(Pasová kontrola) by sa pasažierov mala pýtať, či nie sú z danej (rizikovej) oblasti. Bolo by, samozrejme, možné kontrolovať všetkých pasažierov z Číny,” uviedol Babiš s tým, že hygiena jeho názor zatiaľ nezdieľa. Babiš by si podľa svojich slov predstavoval zavedenie podobných opatrení ako pred rokmi v prípade vtáčej chrípky.

Na možných pacientov s podozrením na nakazenie novým koronavírusom sa podľa spravodajského servera pripravuje aj pražská Nemocnica na Bulovke.

“Potenciálni pacienti s potvrdenou nákazou koronavírusom podliehajú respiračnému izolačnému režimu. Boli by umiestnení na samostatné izby, na ktoré by mal prístup len ošetrujúci personál vybavený špeciálnymi pomôckami – plášťom, rukavicami, respiračnou maskou, čiapkou a (ochrannými) okuliarmi,” uviedla Kristýna Herrmannová z Kliniky infekčných, parazitárnych a tropických chorôb Nemocnice na Bulovke.

Nový koronavírus 2019-nCoV, podobný pôvodcovi ochorenia SARS, spôsobuje zápal pľúc a prenáša sa z človeka na človeka. Jeho inkubačná doba je v priemere desať dní; najkratšia registrovaná doba bola len jeden deň a najdlhšia 14 dní.

Praha rokuje s Parížom o evakuácii českých študentov z Wu-chanu

Česko rokuje s Francúzskom o evakuácii študentov z čínskeho mesta Wu-chan z dôvodu šírenia nového smrtiaceho vírusu. V pondelok to oznámil český premiér Andrej Babiš. Študenti by mohli zostať vo Francúzsku v karanténe, dodal portál Novinky.cz.

Českí študenti o evakuáciu požiadali. Údajne im ju ponúkli Spojené štáty, ale bola by nad ich finančné možnosti, pretože by ich zrejme prepravili do USA.

Podľa Babiša má Česko jedného občana vo Vietname a spomínaných študentov v Číne a všetkých by mohli evakuovať spoločne s francúzskymi občanmi. “Zostali by v rámci karantény vo Francúzsku,” doplnil Babiš. Návrat Čechov rieši minister zahraničných vecí Tomáš Petříček.

V stredočínskom Wu-chane sú štyria Česi, dvaja sa chcú vrátiť.

Aj ďalšie krajiny sa snažia evakuovať svojich občanov z Číny, ale napríklad z Wu-chanu nelietajú žiadne linky, nepremávajú odtiaľ ani vlaky a mesto je izolované od okolitého sveta.

Niektoré britské médiá uviedli, že Čína evakuácii bráni a je zložité ju vyrokovať, napísali Novinky.cz.

Nový vírus si v Číne vyžiadal 81 ľudských životov a nakazilo sa ním 2744 osôb.

Tento koronavírus označovaný ako 2019-nCoV, podobný pôvodcovi ochorenia SARS, spôsobuje zápal pľúc a prenáša sa z človeka na človeka, aj v inkubačnej dobe. Tá je v priemere desať dní; najkratšia registrovaná doba bola len jeden deň a najdlhšia 14 dní.