Domáce Kauzy Politika Spoločnosť Top

Autodopravcovia opäť vo veľkom blokujú slovenské cesty. Hrozia nepríjemné následky

Zdroj: TASR / Martin Baumann

Dopady na automobilky

Štrajk autodopravcov je ale oveľa ďalekosiahlejší. Samotní autodopravcovia avizovali, že plánujú “protestné zhromaždenia v krajských mestách, prípadne v okolí významných vyrobných automobilových spoločností, výroby a distribúcii pohonných látok”. Už dopoludnia viaceré automobilky avizovali, že im hrozí pozastavenie výroby v prípade, ak im nebude doručený tovar. Ide napríklad o bratislavský Volkswagen, kde pozastavenie výroby reálne hrozí. Podľa hovorkyne spoločnosti Lucie Kovarovič Makayovej sa automobilový priemysel nachádza v náročnom období, kedy ho ovplyvňujú nepriaznivé globálne a lokálne podmienky. “Súčasná vypätá situácia na Slovensku ohľadom podmienok podnikania v cestnej doprave tomu neprospieva a je ďalším faktorom, ktorý negatívne ovplyvňuje konkurencieschopnosť Slovenska v medzinárodnom meradle,” zdôraznila. “Tento stav spôsobuje komplikácie, ktoré znamenajú dodatočné neplánované náklady, môže v krátkodobom horizonte viesť k výpadkom výroby v spoločnosti Volkswagen Slovakia a mať tak ďalšie negatívne hospodárske vplyvy,” doplnila. Automobilka preto opätovne žiada obidve strany sporu, aby spolu rokovali a čo najskôr dospeli k dohode.

Štrajk autodopravcov sa môže dotknúť automobilky Volkswagen, ktorá v prípade nedodania komponentov bude musieť pozastaviť výrobu. Zdroj: TASR / AP

Komplikovanejšia situácia nastala v trnavskej automobilke PSA, kde museli pozastaviť výrobu áut. V utorok (28.1.) pred 21. hodinou museli podľa hovorcu spoločnosti Petra Šveca na jednotlivých prevádzkach priebežne zastavovať výrobu, pretože kamióny s dielcami zostali stáť na hraničných priechodoch. Ide predovšetkým o priechody s Poľskom a čiastočne aj s Českom a Maďarskom. Hovorca predpokladá, že situácia sa môže v priebehu dňa ďalej komplikovať, ak autodopravcovia prechody neuvoľnia. Automobilka sa podľa Švecovho vyjadrenia čiastočne dielcami predzásobila, keď prišlo k oznámeniu blokády hraníc. “Problém sa pre nás komplikuje aj tým, že nielen kamióny od dodávateľov k nám, ale aj kamióny k dodávateľom sa teraz nevedia dostať,“ konštatoval Švec.