Spoločnosť Zahraničné

Austrália vydala pre požiare nové varovania a odporúčania na evakuáciu

Zdroj: SITA / AP

SYDNEY – Austrálske úrady vydali vo štvrtok nové varovania a odporučili evakuáciu ľuďom žijúcim na juhovýchodnom pobreží, kde návrat horúceho počasia a silné vetry aj naďalej rozdúchavajú lesné požiare, ktoré ohrozujú viaceré mestá a spoločenstvá. Informovala o tom agentúra Reuters.

 

Stav núdze vo veľkej časti štátu Viktória, ktorý platí už týždeň, bol predĺžený o ďalších 48 hodín. Ľudia v oblastiach, kde im hrozí v súvislosti s požiarmi nebezpečenstvo, dostali odporúčanie opustiť svoje domovy.

Ministerka Lisa Nevillová, zodpovedná vo Viktórii za bezpečnostné zložky, v prejave odvysielanom v televízii varovala, aby sa ľudia neuspokojili s nedávnymi dažďami a chladnejším počasím počas niekoľkých uplynulých dní a upozornila na to, že požiare sa stále hýbu a rozširujú a predstavujú obrovské nebezpečenstvo pre ľudí.

Požiare si doteraz vyžiadali 26 obetí na životoch, tisíce ľudí prišli o svoje domovy a tisíce ďalších museli byť opakovane evakuovaní. Živel dosiaľ spálil viac než 10,3 milióna hektárov pôdy, čo je územie veľké ako Južná Kórea.

Súčasná krízová situácia v Austrálii vznikla v dôsledku trojročného sucha, ktoré spôsobilo, že veľké územie lesných porastov zostalo náchylné na požiare.

Predpokladaný objem zrážoknedokáže zastaviť rozsiahle požiare

Austrálsky Meteorologický úrad (BOM) v nasledujúcich mesiacoch nepredpokladá výraznejšie ochladenie ani zrážky. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters, podľa ktorej ide o nepriaznivú predpoveď pre hasičské a záchranné zložky. Tie totiž varovali, že rozsiahle lesné požiare zastavia iba výdatné lejaky.

V nadväznosti na správy, že rok 2019 bol najteplejším a najsuchším v histórii meraní, BOM uviedol, že Austráliu v nasledujúcich mesiacoch pravdepodobne čakajú nadpriemerné teploty.

Karl Braganza z BOM pre Reuters uviedol, že zo severu Austrálie síce postupuje pásmo zrážok, ale ich množstvo nebude stačiť na to, aby sa na juhovýchode krajiny zastavilo šírenie lesných požiarov.

Uviedol tiež, že “Austrália sa otepľuje, sezóna požiarov sa predlžuje” a závažnosť a frekvencia požiarov je čoraz vyššia. Braganza dodal, že z predpovedných modelov BOM o zmene klímy vyplýva, že “Austrália by sa určite mala pripraviť na pokračovanie týchto trendov.”

Austrália bojuje s veľkými požiarmi už niekoľko mesiacov. Súčasná krízová situácia vznikla v dôsledku trojročného sucha, ktoré spôsobilo, že rozsiahle lesné porasty sú náchylnejšie na požiare.

Od septembra 2019 požiare spálili viac ako 10,3 milióna hektárov pôdy a vegetácie. O život doteraz prišlo 26 ľudí a podľa odhadov zahynula alebo bola zranená približne miliarda kusov zvierat vrátane hospodárskych.