Spoločnosť Zahraničné

Austrália hlási rekordný denný nárast úmrtí na COVID-19

Zdroj: TASR / AP

SYDNEY – Austrálsky premiér Scott Morrison v pondelok uviedol, že vnútorné hranice v krajine pravdepodobne nebudú do Vianoc opätovne otvorené. Vyjadril sa tak v čase, keď Austrália oznámila rekordný denný nárast prípadov nákazy novým koronavírusom.

 

Objavili sa však tiež náznaky, že prísne karanténne opatrenia v meste Melbourne sú účinné. Nárast nových prípadov ochorenia COVID-19 v štáte Viktória je totiž najnižší za takmer dva týždne, informovala agentúra Reuters.

“Dnes som optimistickejší, než som bol v priebehu posledného týždňa,” povedal Morrison novinárom v Canberre. Lídrov austrálskych štátov vyzval na spoluprácu s cieľom umožniť uviaznutým obyvateľom návrat domov.

Vzhľadom na federálny politický systém Austrálie zaviedlo jej osem štátov a teritórií rozdielne opatrenia v reakcii na koronavírusovú pandémiu, čo viedlo aj k uzavretiu niektorých vnútorných hraníc.

Štát Viktória, ktorého metropolou je Melbourne, druhé najväčšie mesto v krajine a epicentrum druhej vlny pandémie v Austrálii, hlásil v pondelok 19 úmrtí na COVID-19 za posledných 24 hodín, čo je najvyšší počet v krajine za jeden deň.

Predstavitelia Viktórie však zároveň oznámili 322 nových prípadov nákazy za uplynulý deň, čo je najmenší nárast od 29. júla.

V Melbourne, kde žije takmer päť miliónov ľudí, platia od začiatku júla prísne karanténne opatrenia. Štátny premiér Daniel Andrews v pondelok uviedol, že chápe nespokojnosť ľudí, odmietol však spresniť možný termín ukončenia tzv. lockdownu.

Austrália, ktorá eviduje celkovo 21.000 prípadov nákazy novým koronavírusom a 314 úmrtí, stále zaznamenáva menej nových infekcií a úmrtí než mnohé iné rozvinuté krajiny.

V prvých fázach pandémie bola táto krajina považovaná za jednu z najúspešnejších pri potláčaní šírenia nákazy, keď rýchlo uzavrela medzinárodné hranice, nariadila vzájomný odstup medzi ľuďmi a zaviedla hromadné testovanie.

Počas uvoľňovania týchto opatrení však vo Viktórii výrazne vzrástol komunitný prenos ochorenia. Úrady sa obávajú, že napriek uzavretiu hraníc Viktórie sa nákaza už rozšírila do ďalších štátov.