Spoločnosť Zahraničné

Austrália a Nový Zéland zatvárajú svoje hranice pre návštevníkov

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

CANBERRA/WELLINGTON – Austrálsky premiér Scott Morrison vo štvrtok oznámil, že hranice krajiny sa uzavrú pre všetkých návštevníkov. Opatrenie sa nevzťahuje na austrálskych občanov, osoby s trvalým bydliskom v krajine a ich blízkych rodinných príslušníkov, informovala agentúra DPA.

 

Neaustrálski občania alebo osoby bez trvalého bydliska v Austrálii budú mať čas ešte vstúpiť do krajiny do piatka 11.00 h SEČ, uviedol Morrison pre novinárov v Canberre. Dodal, že takéto opatrenie sa zavádza, lebo “ohromný podiel prípadov” nákazy koronavírusom bol do Austrálie zavlečený zo zahraničia.

Austrália zatiaľ zaznamenala viac ako 700 prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom ich počet každý deň výrazne stúpa. Úmrtí je v krajine zatiaľ šesť. Podľa úradov väčšinu nových prípadov nákazy tvoria osoby prichádzajúce zo zahraničia alebo tí, ktorí s nimi prišli do styku.

Nový Zéland zakáže cudzincom vstup na svoje územie

Nový Zéland zatvorí až na niekoľko výnimiek svoje hranice pre všetkých cudzincov. Ostrovný štát chce týmto opatrením zabrániť ďalšiemu šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2. S odvolaním sa na vyhlásenie novozélandskej premiérky Jacindy Ardernovej o tom vo štvrtok informovala agentúra DPA.

Ardenovú podľa vlastných slov znepokojuje, “že cudzinci nepodstupujú v dostatočnej miere samoizoláciu”. Ako dodala, “ide o neprijateľné riziko”, ktoré musí Wellington eliminovať.

Zákaz, ktorý vstúpi do platnosti minútu pred polnocou miestneho casu (11.59 h SEČ), sa nebude vzťahovať na rodičov alebo deti občanov, prípadne osôb s povolením na pobyt ani niektorých zdravotníckych špecialistov.

Na Novom Zélande potvrdili za posledných 48 hodín 18 nových prípadov ochorenia COVID-19, ktorého pôvodcom je koronavírus SARS-CoV-2. Celkový počet potvrdených prípadov tak stúpol na 28.