Spoločnosť Top Zahraničné

VIDEO Atentátnika premohli viacerí muži. Toto sú hrdinovia z London Bridge

Polícia atentátnika zastrelila. Zdroj: SITA / AP

LONDÝN – Ozbrojený klom narvala zaútočil poľský kuchár Lukasz v Londýne na teroristu Usmana Khana. Nebol však jediný, kto sa podujal k hrdinskému činu. Aj ďalší odvážni muži premohli v piatok na London Bridge nožmi ozbrojeného útočníka. Ako vidieť na viacerých videách, na Khana zaútočil jeden z odvážlivcov aj s hasiacim prístrojom. Po boji policajti teroristu zastrelili. Prezradíme vám, kto sú muži, ktorých možno nazvať hrdinami z Londýna.

 

Zopakujme si, čo sa v osudný piatok 29. novembra stalo. Páchateľ sa pred útokom zúčastnil „Learning Together“ v neďalekej Fishmongers‘ Hall. Už v hale sa Khan vyhrážal, že vyhodí pamiatkovo chránenú budovu do vzduchu. Terorista, ktorý mal na sebe atrapu výbušnej vesty potom začal útočiť. O niečo neskôr vyšiel na London Bridge a aj tam zranil náhodných okoloidúcich. Dvaja ľudia zomreli. Ďalší traja boli zranení.

Pokiaľ na miesto dorazila polícia, 28-ročného muža premohli viacerí odvážni muži.

O koho išlo?

Stevie Hurst (32): Turistický sprievodca Stevie Hurst bol v aute so svojím kolegom v čase, keď terorista útočil na moste. Keď zbadal, čo sa deje, zastavil auto a bežal na miesto, informoval “Telegraph”. Khana kopol do hlavy a pokúšal sa mu vytrhnúť nôž z ruky. “Kopol som ho do hlavy, aby pustil nôž. Niekoľko ďalších urobilo to isté,” povedal Hurst pre “Telegraph”.

Video nie je vhodné pre citlivejšie povahy.

James Ford (42): Medzi hrdinami londýnskeho atentátu je aj vrah. Hames Ford sa v piatok podľa “Telegraphu” snažil chrániť počas útoku na London Bridge jednu obeť. Jeho zásah jej zachránil život. Ford však má za sebou čiernu minulosť. V roku 2004 zavraždil 21-ročnú zaostalú ženu, ktorá mala mentálnu úroveň 15-ročného dievčaťa. Bol odsúdený na najmenej 15 rokov väzenia. V piatok mal povolenú vychádzku a tiež sa zúčastnil konferencii “Learning Together” venovanej rehabilitácii väzňov, informuje Telegraph.

S klom veľryby proti útočníkovi

Thomas Gray (24): Turistický sprievodca Thomas Gray išiel v aute so svojím kolegom Hurstom cez London Bridge. Podľa stránky “Mirror” najprv pozoroval hrozivé scény, následne s Hurstom vybehol z auta. Muž stúpil na atentátnika, ktorý mal nože k rukám pripevnené lepiacou páskou. Keď Khanovi vypadol jeden nôž z ruky, Gray ho chytil a išiel sa ukryť za školský autobus, píše ďalej “Mirror”. “Urobil som to, čo by urobil každý Londýnčan,” povedal 24-ročný muž.

Lukasz: Poľský kuchár Lukasz (vek ani priezvisko médiá neuvádzajú) zaútočil na teroristu s klom veľryby (narval). Podľa denníka “The Sun” pracoval Lukasz v kuchyni vo Fishmonger’s Hall. Atentátnik Lukasza viackrát pichol do ramena. Kuchár tak napokon skončil v nemocnici.

Za svoju odvahu by mal dostať medailu za občiansku statočnosť a obetavosť. “Proti terorizmu je povolená každá zbraň,” komentoval udalosť na Facebooku poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Mohlo by vás zaujímať