Domáce Kauzy Politika Top

Arogancia, chaos aj nové správy. Päť najsilnejších vecí, ktoré odzneli tento týždeň v kauze zmenky

Marian Kočner.Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Ďalšie tri dni pojednávacie dni v kauze zmenky sú za nami. Tentokrát opäť s istými problémami, pretože jeden z obžalovaných – Pavol Rusko – sa nezúčastnil pojednávania kvôli hospitalizácii v nemocnici. Výpovede znalcov, ktoré boli naplánované na prvé dva dni pojednávania, sa tak opäť presunuli. To však nezabránilo prokurátorovi Jánovi Šantovi a právnym zástupcom televízie Markíza, aby sa niektoré posudky čítali. Boli sme tak svedkami viacerých zaujímavých momentov. Glob.sk prináša prehľad tých najdôležitejších udalostí.

 

V celej kauze ide o vyplatenie štyroch zmeniek v súhrnnej hodnote približne 69 miliónov eur, ktoré majú údajne pochádzať z roku 2000. Kočner v roku 2016 začal žiadať v prvom rade Pavla Ruska a v druhom rade Markízu o vyplatenie týchto peňazí. Rusko aj Kočner tvrdia, že zmenky boli súčasťou ukončenia kauzy Gamatex. Keďže Rusko je oficiálne nemajetný, platiť by mala Markíza. Kočner dokonca v tejto veci vyhral jeden občiansko-právny spor. Sudkyňa ale vtedy neskúmala pravosť zmeniek. K vyplateniu peňazí však už nedošlo, zakročil totiž štát. Ruska a Kočnera obvinili zo zločinu falšovania zmeniek, druhý menovaný dokonca skončil za mrežami, kde je dodnes. Rusko v tom čase už nosil elektronický náramok. Dostal ho ešte skôr a v inej veci, je totiž obžalovaný aj z pokusu o vraždu exspoločníčky Sylvie Volzovej.

Kauza sa chýli ku koncu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

1. Rusko vyrobil problém

Pavol Rusko a jeho neúčasť vyvolala rozruch už pred tromi týždňami, keď sa na súd nedostavil údajne kvôli zdravotným problémom. Keďže nechcel, aby sa pojednávalo v jeho neprítomnosti, namiesto plánovaných troch dní pobudli procesné strany na súde len zhruba hodinu a pol. Na pláne boli vtedy výpovede viacerých svedkov znalcov, prípadne čítanie listinných dôkazov. Toto všetko Rusko svojim krokom “zrušil” a súd tak musel odročiť pojednávanie až na tento pondelok. Rusko však neprišiel ani tentokrát. Už počas víkendu začali vychádzať správy, že je stále PN. To, že obžalovaný sa nedostaví definitívne potvrdil hneď v pondelok ráno senát, ktorý vysvetlil, že Rusko nastupuje na hospitalizáciu do Ružinovskej nemocnice na neurologické oddelenie. Napísal im to v liste, ktorý zaslal “tradične v piatok”.

Na pláne boli výpovede znalcov Eriky Strakovej a Milana Nouzovského. Tie súd napokon odvolal. Kedy budú znalci vypovedať, nateraz jasné nie je. A jasné nie je ani to, či sa Rusko najbližšieho pojednávania, ktoré bude 16. a 17. decembra, zúčastní. Aký je zdravotný stav ich klienta nevedeli povedať ani jeho obhajcovia. Nad Ruskom pritom stále visia otázniky. Prokurátor Ján Šanta totiž ešte minule navrhol senátu, aby zvážil vzatie Ruska do väzby z dôvodu marenia spravodlivosti. Senát sa k tejto veci ešte nevyjadril.

Pavol Rusko sa z pojednávania už dvakrát ospravedlnil pre zdravotný stav. Na fotke s obhajcom Michalom Mandzákom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

2. Čítanie posudkov

Napriek tomu, že znalci neprišli a nezúčastnili sa pojednávania, obžaloba našla spôsob, ako prezentovať, že zmenky boli podľa nich antedatované. A to cez čítanie listinných dôkazov v podobe znaleckých posudkov od rôznych znalcov a forenzných expertov. To sa však nepáčilo obhajobe. Zo všetkých síl sa snažila zabrániť tomu, aby sa predmetné listiny čítali. Senát však ich námietkam nevyhovel a tak prokurátor Ján Šanta posudky čítal. Druhý obžalovaný Marian Kočner sa ich snažil spochybniť a žiadal senát, aby daný znalec a forenzný expert bol predvolaný a vo veci vypovedali.

Ide o dôležitý míľnik v pojednávaní, doteraz sa posudky nečítali. Verejnosť si tak mala možnosť vypočuť, čo si o zmenkách myslia znalci a experti, ktorí ich skúmali. Zvyčajne sa zhodli v jednom – zmenky vraj boli antedatované a nesedí na nich ani Ruskov podpis. Rovnako skúmali aj podpis Štefana Ágha, ktorý je vo veci obvinený, no jeho proces bol vyčlenený na samostatné konanie. Podľa znalca sa podpis na zmenkách nezhoduje s tým, ktorý používal v roku 2000. Podľa posudkov tak boli zmenky podpísané najskôr v roku 2013.

Prokurátor Ján Šanta na pojednávaní čítal posudky znalcov a forenzných expertov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

3. Mandzákova komunikácia

Počas posledného dňa pojednávania vytiahol Daniel Lipšic tajnú zbraň – údajnú komunikáciu medzi Marianom Kočnerom a jeho obhajcom Michalom Mandzákom cez aplikáciu WhatsApp. V nej si mali vymieňať správy, ktoré majú dokazovať nadštandardne dobré vzťahy obhajoby so znalkyňou Máriou Zelenkovou. Tá mala napísať posudok na zmenky, ktorý hovorí, že sú pravé. Na jej posudok následne iní znalci a forenzní experti písali ďalšie posudky.

Mandzák to, že sa so Zelenkovou pozná, priznal, tvrdí však, že si vykajú. Zelenková mala Mandzákovi podľa jeho slov za celú jeho profesijnú prax vypracovať iba dva posudky. “Ak bude vykonaná ako dôkaz, mile rád sa k nej vyjadrím,” odpovedal na otázku novinárov. „Ja pani Zelenkovú poznám ako skúsenú a dlhoročnú znalkyňu, ktorá sa v žiadnom prípade nedá nikým ovplyvniť,“ reagoval Mandzák. Ovplyvňovanie znalkyne vylučuje. Obhajca tiež uviedol, že mu nesedí ani čas, kedy sa mala komunikácia odohrať, vzhľadom na to, že si Markíza objednala posudok v čase, keď bol už Marian Kočner vo väzbe. Čo sa týka samotnej komunikácie, ak sa bude na súde čítať, malo by to byť bez prítomnosti verejnosti. Dôvodom je, že sa v nej majú spomínať citlivé údaje o rodinných príslušníkoch znalkyne.

4. Zlý a nebezpečný Kočner

V stredu ráno bola na pláne výpoveď jedinej svedkyne – exmanželky zavraždeného advokáta Ernesta Valka. Ten mal vraj podľa obhajoby o zmenkách vedieť a dokonca sám navrhnúť, aby sa nimi uzavrela kauza Gamatex. Oľga Valková, podobne ako aj iní svedkovia pred ňou, však uviedla, že o zmenkách netušila a dozvedela sa o nich až z médií. S Kočnerom sa vraj niekoľkokrát stretli na rôznych akciách. Za pamätné však označila najmä prvé stretnutie. Podľa jej spomienok boli s nebohým manželom v čínskej reštaurácii pod hradom, keď počuli krik a spŕšku vulgarizmov – človek sediaci neďaleko mal obsluhu nazvať “šikmookými opicami”. Dotyčný bol podľa Valkovej práve Kočner. Valko mal svoju exmanželku vtedy upozorniť na to, že Kočner je veľmi nebezpečný človek. Ako svedkyňa dodala, zavraždený advokát sa o obžalovanom vyjadroval s dešpektom.

Z otázok, ktoré kládol obžalovaný Kočner vyplynulo, že Valko mal mať dobré vzťahy s mafiánom Petrom Steinhübelom, poznať sa mal aj s Jurajom “Piťom” Ondrejčákom a Petrom Čongrádym. Podľa slov svedkyne by však jej manžel nikdy neporušil zákon. Narážala tak na tvrdenie obžalovaných, že im Valko pomáhal pri uzatvorení kauzy Gamatex a mal navrhnúť podpísanie zmeniek ako vyriešenie sporu. V tom čase už bol právnik členom licenčnej rady, ktorá rozhodovala o predĺžení, či nepredĺžení licencie televízii. Bol by tak v jasnom konflikte záujmov. Počas Kočnerovho záverečného monológu sa Valková obžalovaného snažila viackrát opraviť v údajných klamstvách, predseda senátu ju ale napomenul, že Kočner má na vyjadrenie právo a nemá ho komentovať.

Ernest Valko opísal Mariana Kočnera svojej žene ako nebezpečného človeka. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

5. Arogantní svedkovia

V utorok prišli na pojednávanie vypovedať dvaja svedkovia, oboch navrhla obhajoba. Išlo o Pavla Vargu, ktorý v minulosti figuroval vo firme Gamatex ako konateľ, a Ivana Beňačku, ktorý bol vo firme kedysi spoločníkom. Druhý menovaný spôsobil hneď ráno na súde menší chaos, pretože do Justičného paláca sa dostavil bez dokladu totožnosti a príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže ho nechceli na pojednávanie pustiť. Urobili tak až po tom, ako na policajnom oddelení overili jeho totožnosť. Varga sa do spoločnosti Gamatex dostal cez Vincenta Hegedüša a Mariána Kolníka. Obaja svedkovia mali jedno spoločné – na otázky obhajoby odpovedali stroho a arogantne. Kočner bol po skončení Vargovej výpovede spokojný a tvrdil, že potvrdil jeho verziu príbehu. Prokurátor Ján Šanta tvrdí, že to tak nie je.

Mohlo by vás zaujímať