Spoločnosť Top Zahraničné

Archeológom sa podarila nečakaná vec. Objavili “sestru” Veľkej sfingy

Veľká sfinga v Gíze. Zdroj: pixabay

GÍZA – Veľká sfinga z egyptskej Gízy má malú dvojníčku. V takmer 230-kilometrovej vzdialenosti objavili vedci miniatúrnu verziu tjeto preslávenej sochy.

 

Vyzerá ako originál z Gízy, ale je podstatne menšia. Archeológovia pri vykopávkach objavili v stredoegyptskej provincii Minya v meste mŕtvych Tunah Al Jabal 35 cm vysokú a 55 cm dlhú kópiu slávnej sochy. 

Miniatúrnu sfingu objavili v tzv. nekropole – v meste mŕtvych. Takéto miesta sú rozsiahlymi pohrebiskami, v ktorých sa nachádzajú aj chrámy a cesty. Okrem Egypta ich môžete nájsť  napríklad aj v Grécku.

Tunah Al Jabal, nálezisko vápencovej sochy, bolo cintorínom antickej metropoly Hermopolis Magna, hlavného mesta 15. hornoegyptského správneho okresu a kultúrneho centra boha Thovta. 

Len pre porovnanie – na celom svete preslávená Veľká sfinga z Gízy má dĺžku 73,5 metra a výšku 20 metrov.

Jemná práca, otvorené otázky

Okrem jej veľkosti sa o malej sfinge zatiaľ veľa nevie. Archeológovia teda nemôžu oznámiť, ako je stará. Vie sa však, z akého je materiálu. Podľa egyptského ministerstva starožitností je miniatúra vyrobená z vápenca.

Podľa vládnych úradov je malá sfinga v dobrom stave. Jemné detaily na tvári sú dôkazom zručnosti staroegyptských umelcov.

Mohlo by vás zaujímať