Domáce Politika Top

Ani Kiska ani právnická prax. Fica nakoniec dostane z hry vlastné politikárčenie

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Z voľby ústavných sudcov sa stal politický boj. Už dnes popoludní majú poslanci voliť 18 kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Ani pár hodín pred kľúčovým výberom nie je jasné, či bude voľba tajná alebo verejná, koho v nej podporí koalícia a dokonca ani to, z koľkých mien budú poslanci nakoniec vyberať. Podľa našich informácií je totiž v hre možnosť, že jeden z kandidátov sa na poslednú chvíľu vzdá.

 

Predseda strany Smer-SD a bývalý premiér Robert Fico má podľa našich informácií kalkulovať s možnosťou, že z boja o talár ústavného sudcu odíde predčasne a sám. Podľa našich zdrojov sa k tomu prikláňa aj časť poslancov Smeru. Ich šéf by sa týmto spôsobom vyhol akýmkoľvek obvineniam z politikárčenia, alebo prípadneho fiaska.

Úvahy o tom, že Fico nakoniec z boja o funkciu ústavného sudcu odíde ešte pred samotným hlasovaním v pléne, sa v Smere zrodili potom, ako stratili istotu hlasov od svojich koaličných partnerov. Ako už portál informoval, „nie“ mu povedala strana Most-Híd. Smer-SD mal zasa na oplátku odmietnuť hlasovať za ich poslanca Petra Kresáka.

Okrem toho sa podľa viacerých zdrojov mala strana Smer-SD v zákulisí dohadovať s poslancami ĽS NS o podpore ich kandidátov na ústavných sudcov, vrátane Fica. Potvrdil to aj jeden z poslancov strany Mariana Kotlebu Milan Uhrík. Informácie o tom, že Fico mal v pláne spojiť sily s Kotlebovcami, ešte viac vyostrili už aj tak napäté vzťahy medzi koaličnými partnermi. ,,Strana Most-Híd s hlbokým znepokojením a rozhorčením sleduje rôzne taktické hry v pozadí, ktoré sa rozohrávajú medzi niektorými stranami. Vyhlasujeme, že do týchto hier poslanci Mosta-Híd neboli a ani nie sú zapájaní,‘‘ vysvetlila hovorkyňa strany Klára Debnár.

Smer-SD ostal v tajnej voľbe sám

V záujme toho, aby strana Most-Híd zamedzila šíreniu neprávd a vylúčila akékoľvek špekulácie o zákulisných dohodách s ĽS NS, poslanci klubu budú presadzovať verejnú voľbu kandidátov.

K verejnej voľbe sa prikláňa aj strana SNS. ,,Tento proces bude transparentný a transparentnejší keď bude verejný,” povedal predseda parlamentu Andrej Danko. Tiež zdôraznil, že jeho nikto nemá spájať s ĽSNS. ,,Ja s Kotlebom a s takýmito ľuďmi nebudem rokovať nikdy,‘‘ povedal.

Jediný člen koalície, ktorý v tejto chvíli presadzuje tajnú voľbu, tak ostal Smer-SD. V tom, či by mala byť voľba kandidátov na ústavných sudcov tajná alebo verejná, má strana jednoznačný postoj. ,,Smer-SD podporuje tajnú voľbu, ktorú považujeme za výdobytok a prejav demokracie. Zmenu formy na verejnú vnímame ako návrat do obdobia pred rok 1989,” povedal hovorca Smeru-SD Ján Mažgút.

 

Strana Most-Híd je za verejnú voľbu. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Opozícia svojich kandidátov má

Zatiaľ čo v koalícii zhoda na kandidátoch stále nie je, v opozícii sa dohodli približne na 10-tich menách, o ktorých si myslia, že sú dobré. ,,Každý klub má ešte možno nejakých iných dvoch, ktorých možno preferuje alebo jednotlivci majú nejakého alebo viacerých, ktorých preferujú. Ale plus mínus je okolo 10 mien,‘‘ vysvetlil poslanec SaS a člen ústavnoprávneho výboru Alojz Baránik. Opozičná SaS je za to, aby bola voľba verejná.

Na informácie, že koalícia nemá ešte žiadnu dohodu reagoval Baránik jasne. ,,Môj názor je ten, že koalícia je veľmi dobre dohodnutá na všetkom. Sú do poslednej bodky dohodnutí a klamú, že nie sú dohodnutí.‘‘

To, že má opozícia dohodu, potvrdila aj predsedníčka klubu OĽaNO Veronika Remišová. ,,Áno, už máme v opozícii dohodu. Nebudeme zverejňovať konkrétne mená.‘‘ S verejnou voľbou súhlasí aj strana OĽaNO. Na koalíciu reagovala aj samotná Remišová. ,,Koalícia, keď sa jedná o rôzne pochybné zákony, ako napríklad daň z potravín alebo rôzne kšefty, tak sa vie dohodnúť okamžite, ale keď sa má dohodnúť v takej dôležitej veci ako je výber kandidátov na sudcov Ústavného súdu, tak do posledného dňa sa dohodnúť nevie a ohrozuje fungovanie Ústavného súdu.‘‘ 

 

Podľa Baránika koalícia o tom, že dohodu nemajú, klame. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Sme rodina ide po svojom

Hnutie Sme rodina má predstavu, koho chce podporiť. Podľa šéfa hnutia Borisa Kollára opozícia si nejakú dohodu robila, ale hnutie sa s nimi nedohadovalo. ,,Oni nám dajú nejaký zoznam, ktorých si vybrali a uvidíme, aký prienik s nimi budeme mať my. My sme strana, ktorá si ideme svoje. Všelijaké dohody neradi robíme,‘‘ vysvetlil Kollár. Dodal, že podporia osem až 10 kandidátov, o ktorých si myslia, že by boli slušní ústavní sudcovia a ktorí by spĺňali všetky predpoklady.

Kollárovi je jedno či bude verejná alebo tajná voľba. ,,Ja rešpektujem aj tajnú aj verejnú. Verejná je fajn, lebo ľudia budú mať kontrolu, kto ako volil. Na druhej strany, treba počúvať aj ten argument, že ten sudca by mohol byť nejakým spôsobom vďačný tým ľuďom, ktorí ho tam zvolili. Len na nás to nestojí a nepadá‘‘ vyhlásil Kollár.

 

Sme rodina si ide po svojom. Majú svoj zoznam kandidátov. Zdroj: SITA / Marko Erd

Kiska verejnú voľbu víta

Vzhľadom na zákulisné rokovania, ktoré sa v súvislosti s voľbou ústavných sudcov dejú, je verejná voľba tou správnou aj podľa prezidenta Andreja Kisku. Zopakoval, že má jedinú požiadavku, jediné očakávanie od zákonodarcov. ,,Aby v parlamente navolili 18 kvalitných kandidátov na ÚS, ktorí budú odborne zdatní a morálne kvalitní,” povedal Kiska.

Už túto sobotu sa končí funkčné obdobie deviatim z 13 ústavných sudcov. Úlohou poslancov tak bude zvoliť 18 kandidátov, z ktorých si hlava štátu vyberie deviatich sudcov na 12-ročné funkčné obdobie. Na zvolenie kandidáta bude stačiť nadpolovičná väčšina hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39.

Galéria
Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Madej potvrdil, že v koalícii zatiaľ dohoda nie je. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Podľa Remišovej koalícia ohrozuje fungovanie Ústavného súdu. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Ústavnoprávny výbor vypočúval kandidátov celé tri dni. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Rozhoduje sa o osude Ústavného súdu. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Na Ústavnom súde sa vo februári skončilo deviatim sudcom funkčné obdobie. Zdroj: TASR / Františšek Iván
navigate_before
navigate_next