Domáce Kauzy Top

Andruskó uzavrel v prípade vraždy Kuciaka dohodu o vine a treste

Na snímke Zoltán Andruskó. Zdroj : TASR / Dušan Hein

PEZINOK – (Redakcia, TASR) Na Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v Pezinku priviezli v piatok doobeda Zoltána Andruskóa, obvineného zo sprostredkovania vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Hrozí mu 25 rokov až doživotie. Pred ôsmimi dňami požiadal prokuratúru o dohodu o vine a treste, čím by sa mu trest znížil.

 

Aktualizované 12:00

Obvinený Zoltán Andruskó dnes dohodu o vine a treste uzavrel. Tá sa vzťahuje iba na prípad vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a nie na iné trestné činy.“Dohoda o vine a treste bola uzavretá s prokurátorom, k jej obsahu sa vyjadrovať nebudem,” povedala pre médiá Andruskóová advokátka Lívia Kňažiková. O výške trestu hovoriť nechcela.

Zníženie trestu

Zoltán Andruskó bol v prípade Kuciakovej vraždy obvinený ako jej sprostredkovateľ. Obvinení sú ešte Miroslav Marček, ktorý sa priznal k streľbe, a Tomáš Szabó ako pomocník pri vražde a Alena Zsuzsová ako objednávateľka. Z objednávky je obvinený Marian Kočner, ktorý je vo väzbe pre kauzu televíznych zmeniek. Zoltán Andruskó sa ku skutku priznal a s políciou spolupracoval. Za skutok mu hrozí 25 rokov za mrežami alebo doživotie, v prípade dohody by sa mu trest znížil.

Alenu Zsuzsovú, Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka a Zoltána Andruskóa obvinil vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR aj z prípravy vraždy dvoch prokurátorov a advokáta. Má ísť o prokurátorov Petra Šufliarskeho, Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica.

Zoltán Andruskó v septembri vypovedal ako svedok v banskobystrickom Ústave na výkon väzby. Hovoril o vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice aj o príprave zabitia prokurátorov a advokáta. Keďže bol jeho prípad vylúčený na samostatné konanie, musel vo veci vypovedať ešte raz.

Zdroj: Glob.sk

70-tisíc za život

Špeciálny prokurátor už skôr avizoval, že obžalobu na štvoricu obvinených v prípade vraždy novinára by mohli vzniesť počas najbližších týždňov do 27. novembra. Vtedy sa im končí väzba, nemuselo by sa tak žiadať o jej predĺženie. V prípade obvinených ide podľa neho o dôvodné podozrenie v súvislosti so štyrmi dokonanými vraždami a v súvislosti s prípravou najmenej troch vrážd.

Zavraždený Ján Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Dvojicu mladých ľudí zavraždili 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači. Za Kuciakovu vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70.000 eur.