Zahraničné Spoločnosť Politika Top

Analytik o aktuálnej situácii. Konflikt Ukrajine nepomôže, Rusku áno

Útok nemusel nariadiť Putin, tvrdí analytik. (TASR/AP)

BRATISLAVA – V nedeľu sa odohral v Kerčskom prielive incident medzi ukrajinskými a ruskými vojenskými plavidlami. Ruská loď pri ňom narazila do podstatne menšej ukrajinskej, ozvala sa aj streľba. Ruské jednotky tri ukrajinské lode a námorníkov zajali. Moskva a Kyjev sa navzájom obviňujú z eskalácie napätia.

 

Ruskí televízni diváci sa triasli od strachu. Zo správ štátnej televízie Rossija 24 museli mať pocit, že ich krajinu napadol nepriateľ: “Ukrajinské lode narušili ruskú štátnu hranicu,” oznámil redaktor. Reč bola o provokácii, ktorou Kyjev zakrýva problémy vo svojej vlastnej krajine pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Za všetkým stoja “americkí páni”, ktorí ukrajinskej vláde dávajú “nepretržite pokyny, čo majú robiť”, dozvedeli sa z obrazoviek diváci.

V špeciálnom vysielaní diskusnej relácie “60 minút” sa zas hovorilo o tom, že v Kerčskom prieplave “išlo o špeciálnu operáciu amerických tajných služieb”. Tým sa vraj dosiahla “nová etapa moderného boja.”

Podobný názor zastáva aj ruské ministerstvo zahraničia. Hovorí o “americko-európskom spiknutí”. Akcia v Kerčskom prielive má umožniť uvalenie ďalších sankcií proti Moskve. Večerné správy na prvom ruskom kanáli zas informovali: “Ukrajinskí námorníci, ktorí konali protizákonne,boli zadržaní a pôjdu pred súd.”

Incident vraj Rusko dopredu plánovalo

Ukrajinský pohľad na incident je úplne opačný. Rusko vraj chce z eskalácie napätia profitovať. Kyjev hovorí o otvorenom vojenskom útoku. “Máme v rukách všetky dôkazy, že nešlo o náhodu, ale o plánovanú akciu,” povedal prezident Petro Porošenko. Aj on hovorí o provokácii, ktorou chce šéf Kremľa odpútať pozornosť od problémov vo vlastnej krajine. Za pravdu mu dávajú aj posledné prieskumy, v ktorých Putin stratil výraznú časť podporovateľov. Je to kvôli čoraz väčším hospodárskym problémom, ktorým musí krajina  čeliť.

Ruskí opoziční politici, ako aj bývalý podpredseda bezpečnostnej komisie ruskej Dumy Dmitrij Gudkov, už dávno varovali, že Putin môže vnútroštátne problémy riešiť zahraničnou agresiou. Lenže ľudí sa nedá večne ťahať za nos, povedal Gudkov. Putin už toľkokrát použil metódu strachu pred imaginárnym nepriateľom, že Rusi už tento trik pomaly rozpoznávajú a začínajú tušiť, že ohrozenie nepochádza z vonku ale zvnútra. A preto táto taktika Putinovi tentoraz preferencie výrazne nezdvihne, dodal Gudkov.

Putin nemá svoju moc pevne v rukách, tvrdí analytik

V súvislosti s incidentom sme oslovili bezpečnostného analytika z Inštitútu bezpečnostných a obranných štúdií Iva Samsona s otázkou, komu môže súčasná eskalácia napätia prospieť. Podľa jeho názoru takýto konflikt Ukrajina nepotrebuje. “Ukrajina by ho ťažko vyvolávala, pretože vie, že Rusko by v ňom nemalo čo stratiť. Už keď došlo k prvým konfliktom v minulosti, myslím, že Putin mal absolútnu pravdu, keď sa chválil, že ruská armáda je schopná dobiť Kyjev do 24 hodín.”

Dodal tiež, že Ukrajina do vypuknutia konfliktu na Kryme nemala v podstate vlastnú armádu. Výdavky na ozbrojené sily boli podľa analytika v tom čase sedem až osem percent HDP vrátane toho, čo si sama predala – napríklad budovy kasární. “Takže tu nevidím nejaký logický predpoklad pre to, aby Ukrajina takýto konflikt vyvolávala, aby provokovala, z čoho ju obviňuje Rusko,” dodal.

Naopak Rusku to pomôže, pretože tamojší ľudia vnímajú Ukrajinu ako svoju. “To je proste ich majetok, to je ich zem, ich pravoslávie, či už to sú sovietski Rusi, mladí Rusi, či už to bol Alexandr Solženicyn, ktorého sme oslavovali ako hrdinu a on sa potom spriatelil s Putinom.”  Pripomenul spisovateľovo verejné písomné vyjadrenie, v ktorom povedal, že národy ako Česi a Poliaci nech si idú, lebo to aj tak nie sú Slovania. “Ale my Rusi si Bielorusko a Ukrajinu nedáme,” citoval Samson Solženicynove slová.

“Myslím si, že to Putinovi pomôže, i keď do tých vnútorných vecí nevidíme,” vysvetlil pre Glob.sk Ivo Samson. V tejto súvislosti pripomenul zostrelenie ruského lietadla v Sýrii, po ktorom Putin hovoril iným jazykom ako generálny štáb a minister obrany. Podľa neho tam “existuje pnutie a Putin očividne nemá moc úplne vo svojich rukách”. “Či najnovší útok na ukrajinské plavidlá prikázal, toleroval, alebo niekto konal za jeho chrbtom, to momentálne nikto nevie,” poznamenal analytik. To zas nahráva konšpiračným teóriám, že s cieľom upevniť svoju moc, mohol vyvolať konflikt s Ukrajinou, čo by mu mohlo priniesť nejaké politické body. “To už sú ale konšpirácie,” zdôraznil Samson.

Analytik celú situáciu na záver zhrnul slovami: “Nemyslím si, že by Ukrajina mala nejaký dôvod, aby tento konflikt vyvolávala. Ukrajina je totiž v EÚ aj na Slovensku považovaná za štát, ktorého polostrov okupuje cudzia veľmoc.” Zopakoval, že konflikt Ukrajine nepomôže, ale Rusku by mohol.