Domáce Politika Kauzy Top

Amnestie sú zrušené 19 mesiacov. Spis z únosu Michala Kováča ml. začali iba študovať

Michal Kováč ml.čaká 23 rokov na potrestanie ľudí, ktorí ho v auguste 1995 uniesli na ceste z domu. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Nekonečná kauza s absolútne neistým koncom. Vyšetrovanie únosu Michala Kováča ml. sa ani rok a pol od zrušenia Mečiarovych amnestií takmer nikam neposunulo. Ak sa niekto domnieval, že ich zrušenie automaticky rozbehne súdny proces, mýlil sa. Sudcovia, ktorým kompletný spis z únosu prezidentovho syna pristál na stole v júni 2017, sa podľa informácií Glob.sk k jeho študovaniu reálne dostali len pred pár týždňami. 

 

Mečiarove amnestie zrušila Národná rada hlasmi 129 poslancov 5.apríla 2017. Šlo o historické hlasovanie koalície s opozíciou. Kvôli zrušeniu amnestií zmenili poslanci ústavnou väčšinou aj samotnú Ústavu, ktorá dala Národnej rade do rúk právomoc amnestie vôbec riešiť. Podmienkou zrušenia ale bolo, že návrh poputuje okamžite na Ústavný súd, ktorý posudzoval, či je zrušenie amnestií v súlade s Ústavou. Ten tesne pred uplynutím lehoty – posledný májový deň minulého roku – zrušenie amnestií odobril. Prípad tak dostal zelenú, orgány činné v trestnom konaní a súdy mohli obnoviť vyšetrovanie únosu Michala Kováča ml..

Spis z únosu ležal celé roky v trezore Okresného súdu Bratislava III., kam bola v roku 2000 podaná obžaloba. Tú podal prokurátor Michal Serbin. Ide o rozsiahly materiál, v ktorom popísal, ako sa skutok stal a kto je zaň vinný. Za strojcov a vykonávateľov únosu sú v spise označení bývalí príslušníci SIS, ktorým v tom čase šéfoval Ivan Lexa. Po zrušení Mečiarových amnestií, ktoré zabránili vyšetriť tento trestný čin, bol spis po sedemnástich rokoch vybraný z trezora. Začiatkom júna 2017 počítač vylosoval dvoch sudcov Okresného súdu Bratislava III., ktorým bol prípad pridelený. Spis s prípadom zavlečenia Michala Kováča pristál na stole zákonnému sudcovi Karolovi Posluchovi. Trestná vec Mercedes, ktorá pojednáva o ničení dôkazov po únose skončila v rukách sudcu Romana Fitta.

Súd už dopredu avizoval, že nakoľko ide o rozsiahly spisový materiál, jeho študovanie si bude vyžadovať čas. Reálne však s jeho študovaním začali sudcovia až sedemnásť mesiacov od momentu, ako prípad dostali. Nakoľko spis obsahuje množstvo utajovaných skutočností, sudcovia museli požiadať o udelenie previerky na oboznamovanie sa s nimi. Tú podľa informácii Glob.sk napokon dostali. „Dvaja členovia senátu ako sudcovia – prísediaci po uskutočnení ich previerky Národným bezpečnostným úradom SR  sa začali od polovice októbra 2018 oboznamovať s rozsiahlym spisovým materiálom v predmetnej trestnej veci,“ potvrdil nám za príslušný súd hovorca bratislavského krajského súdu Pavol Adamčiak.

Sudcovia majú niekoľko možností, čo po preštudovaní spisu urobia:

  • Najmenej pravdepodobné je, že obžalobu odmietnu a vyšetrovanie zastavia. Pre celospoločenský tlak, aby sa Slovensko definitívne vyrovnalo s únosom, to zrejme žiadny sudca neurobí.
  • Na základe obžaloby Michala Serbina môžu začať pojednávať a pokračovať bez získania ďalších dôkazov. Aj táto možnosť je však málo pravdepodobná, pretože od spáchania trestného činu uplynulo 23 rokov.
  • Najpravdepodobnejšie je, že sudca vráti celú vec do prípravného konania. V praxi by to znamenalo, že spisový materiál poputuje naspäť vyšetrovateľovi. Polícia by následne musela dopĺňať dôkazy, robiť nové výsluchy a na základe toho sa vyšetrovateľ nanovo rozhodne, či podá návrh na obžalobu, alebo stíhanie zastaví.
Michala Kováča ml.uniesli 31.augusta 1995. Verejnosť tento čin vnímala ako únos demokracie. Zdroj: TASR

Osudný augustový deň, ktorý zmenil Slovensko

Bol posledný augustový deň v roku 1995. Prezidentom bol Michal Kováč, predsedom vlády Vladimír Mečiar. Napätie medzi najvyššími ústavnými činiteľmi sa dalo v tom čase už krájať. Dôvodom bol okrem iného aj Ivan Lexa, novovymenovaný riaditeľ Slovenskej informačnej služby.

Ivana Lexu odmietol Michal Kováč vymenovať Mečiarovi za ministra privatizácie. A tu sa to celé začalo. Spory medzi prezidentom a premiérom eskalovali každým dňom. Mečiar neváhal zmeniť zákon o SIS, len aby dostal Ivana Lexu do funkcie. A tak sa v apríli 1995 stal Ivan Lexa riaditeľom tajnej služby. Tej služby, ktorá mu neskôr poslúžila na jeho pomstu Kováčovi. Na prezidentovho syna bol totiž v tom čase vydaný medzinárodný zatykač v kauze Technopol. Bolo ho potrebné dostať iba za hranice, o ostatné by sa už postarala polícia.

Príslušníci SIS začali prezidentovho syna pravidelne sledovať. Inak tomu nebolo ani v osudný deň. Približne o 10:47 na ceste medzi Jurom a hlavným mestom zablokovala skupina mužov šedý Mercedes, ktorý šoféroval Michal Kováč. Z obžaloby prokurátora vyplýva, že namierenou pištoľou ho vyzvali, aby vystúpil z auta. Keď nereagoval, násilne ho vytiahli a premiestnili do vozidla SIS. Po tom, ako sa Kováč pokúsil z vozidla vyskočiť, udierali ho päsťami po tvári, paralyzátorom mu dávali elektrošoky na pohlavný úd a násilím ho prinútili vypiť dve fľaše whisky, aby ho uviedli do stavu opitosti.

O dve hodiny previezli Kováča cez hranice do susedného Rakúska. Anonym následne oznámil na policajnú stanicu v Hainburgu, že pred budovou sa nachádza osoba, na ktorú je vydaný medzinárodný zatykač.

Už krátko po únose sa verejnosť dozvedela, že za ním stojí SIS. Vtedajší vyšetrovateľ Peter Vačok po vypočutí korunného svedka Oskara Fegyveresa začal trestné stíhanie pre trestný čin zavlečenia do cudziny. Následne bolo obvinených niekoľko príslušníkov SIS. Prípad mu vzali a dali vyšetrovateľovi, ktorý ho v máji 1996 uzavrel pred nedostatok dôkazov. Páchatelia ostali nepotrestaní. A aby náhodou niekomu nenapadlo vyšetrovanie opätovne otvoriť a vinníkov potrestať, udelil naň Vladimír Mečiar v marci 1998 amnestie. Urobil tak v deň, keď sa stal zastupujúcim prezidentom po tom, ako Kováč skončil vo funkcii.

Keďže Mečiarove amnestie traumatizovali spoločnosť takmer dvadsať rokov, politici sa rozhodli urobiť za nimi definitívnu bodku a v apríli tohto roka ich ústavnou väčšinou zrušili. Spis k prípadu zavlečenia sa tak vybral z trezora a ako sme už vyššie informovali, dnes sa čaká na to, čo s ním urobí sudca.

Galéria
K zavlečeniu prezidentovho syna dohnala vtedajšieho premiéra Vladimíra Mečiara pomsta voči Michalovi Kováčovi. Zdroj: Miroslava Cibulková – TASR
Za únosom Michala Kováča ml. mala stáť podľa obžaloby SIS pod vedením Ivana Lexu. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Michala Kováča ml.uniesli 31.augusta 1995. Zdroj: TASR
K zavlečeniu prezidentovho syna dohnala vtedajšieho premiéra Vladimíra Mečiara pomsta voči Michalovi Kováčovi. Zdroj: TASR
navigate_before
navigate_next