Top Zahraničné

Ameriku a Filipíny sužujú hurikány. Evakuovali už milióny ľudí

Zdroj: TASR

WASHINGTON – Stena oka hurikánu Florence zasiahla v piatok pobrežie amerického štáty Severná Karolína. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na Národné stredisko pre hurikány (NHC) so sídlom v Miami.

O 04.00 h ráno miestneho času (10.00 SELČ) bolo oko hurikánu 45 kilometrov od mesta Wilmington v Severnej Karolíne a postupuje rýchlosťou deväť kilometrov za hodinu.

Florence vo štvrtok zoslabol na hurikán prvej kategórie s vetrom dosahujúcim maximálnu rýchlosť 150 kilometrov za hodinu. Stredisko však ponechalo v platnosti varovanie pred život ohrozujúcimi vlnami, silným vetrom a povodňami.

Bez elektriny už v oblasti zostalo podľa agentúry AP viac než 80.000 ľudí a ďalších 12.000 obyvateľov sa nachádza v dočasných prístreškoch. Na pobreží Severnej Karolíny zaznamenali deväťmetrové vlny a voda z Atlantiku zaplavila ulice na pobreží.

Miestne úrady vyzvali zhruba 1,7 milióna obyvateľov žijúcich v povinných evakuačných zónach v Severnej a Južnej Karolíne a vo Virgínii, aby z oblasti urýchlene odišli. Doposiaľ nie je známe, koľko obyvateľov tieto výzvy poslúchlo.

Úrady tiež upozornili, že už dostali správy o vyvrátených stromoch, a vyzvali obyvateľov, ktorí neplánujú oblasť opustiť, aby nevychádzali zo svojich domov a prespávali v čo najnižšie položených miestnostiach.

Ľudia, ktorí sa rozhodli, že výzvam na povinnú evakuáciu sa nepodriadia, boli informovaní, že záchranné zložky sa k nim počas búrky nebudú môcť dostať.

Hurikán Florence zasiahol pobrežie Virginia Beach v americkom štáte Južná Karolína. Zdroj: TASR

Na Filipínach vyčíňa supertajfún

Vyše desať miliónov ľudí na Filipínach je v ohrození v dôsledku supertajfúnu Mangkhut, ktorý podľa očakávania udrie na pevninu v severozápadnej časti krajiny v sobotu. Informoval o tom v piatok spravodajský server Sky News.

Tajfún je sprevádzaný silným vetrom. V postihnutej oblasti evakuovali tisícky ľudí, uzatvorili školy, zrušili lety i lodnú dopravu a v pohotovosti je aj armáda.

Filipínske úrady odhadujú, že zhruba 4,2 milióna obyvateľov je vystavených najničivejším dôsledkom v blízkosti oka hurikánu, ktoré je široké 125 kilometrov. Približne 48.000 domov vo veľmi ohrozených oblastiach je vybudovaných z ľahkého materiálu a preto ohrozených silným vetrom.

Mangkhut je podľa filipínskych úradov najsilnejším tajfúnom, aký tento rok krajinu postihol. Sprevádza ho vietor s maximálnou rýchlosťou 205 kilometrov za hodinu, pričom v nárazoch môže dosiahnuť rýchlosť až 255 kilometrov za hodinu, informuje agentúra DPA.

Tajfún sa pohybuje rýchlosťou 20 kilometrov za hodinu a očakáva sa, že v sobotu dosiahne v oblastiach severných provincií Cagayan alebo Isabela pevninu.

Filipíny sú každoročne zasiahnuté v priemere 250 cyklónmi, ktoré spôsobujú povodne, zosuvy pôdy i ďalšie nehody. Jeden z najsilnejších bol tajfún Haiyan z novembra 2013, ktorý si vyžiadal viac než 6300 obetí a štyri milióny ľudí bez domova.

Galéria
Tajfún Mangkhut sa blíži k pobrežiu Filipín. Zdroj: TASR
Milióny Američanov sa pripravujú na jeden z najkatastrofickejších hurikánov, aké zasiahli východné pobrežie USA za posledné desaťročia. Zdroj: TASR
Hurikán Florence zaplavil ulice mesta New Bern. Zdroj: TASR
Prudké vlnobitie spôsobené hurikánom Florence na ostrove Emerald. Zdroj: TASR
Satelitné zábery blížiaceho sa hurikánu Florence k východnému pobrežiu USA. Zdroj: TASR
navigate_before
navigate_next