Politika Zahraničné

Americký raketový krížnik preplával cez Taiwanský prieliv

Raketový krížnik USS Antietam absolvoval v noci na štvrtok v súlade s medzinárodným právom štandardnú plavbu cez Taiwanský prieliv. Zdroj: SITA/AP

TCHAJ-PEJ – Americká vojnová loď sa v noci na štvrtok preplavila cez Taiwanský prieliv. Stalo sa tak po tom, ako Čína zopakovala svoje varovanie o možnom použití sily pri riešení otázky Taiwanu. Informovala o tom agentúra AP.

 

Hovorca siedmej flotily amerického vojenského námorníctva Clay Doss povedal, že raketový krížnik USS Antietam absolvoval v noci na štvrtok v súlade s medzinárodným právom štandardnú plavbu cez Taiwanský prieliv. Podľa taiwanského rezortu obrany americký krížnik preplával cez úžinu, oddeľujúcu ostrov Taiwan od pevninskej Číny, z juhu na sever.

Peking v stredu varoval, že je odhodlaný použiť silu proti komukoľvek, kto sa bude pokúšať narušiť jeho snahy o zjednotenie s Taiwanom.

Čína dlhodobo považuje Taiwan za svoje územie, ktoré sa jedného dňa vráti pod jej kontrolu, a to v prípade potreby aj použitím vojenskej sily. Taiwan má svoju vlastnú vládu od roku 1949, keď tam utiekli čínski nacionalisti po tom, ako prehrali v občianskej vojne s komunistami.

Spojené štáty sú hlavným dodávateľom vojenskej techniky pre Taiwan. Peking voči predaju amerických zbraní taiwanskej armáde ostro protestuje.TCHAJ-PEJ –