Top Zahraničné

Americký minister zahraničia Pompeo navštívi Severnú Kóreu

Ilustračná fotka - Zdroj: SITA/AP/Ahn Young-joon

WASHINGTON – Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo navštívi vo štvrtok Severnú Kóreu a v rámci úsilia uviesť do praxe výsledky americko-severokórejského summitu v Singapure tam bude rokovať o denuklearizačných plánoch Pchjongjangu. Oznámila to v pondelok hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.

O celkovo tretej Pompeovej ceste do KĽDR a prvej od historického summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una, ktorý sa konal 12. júna v neutrálnom Singapure, už niekoľko dní hovorili americké médiá.

Pompeo sa v KĽDR podľa Sandersovej stretne so severokórejským vodcom Kim Čong-unom a jeho “tímom”. V krajine ostane do soboty. „Pokračujeme v pokrokoch. Včera (nedeľa) sme mali niekoľko dobrých stretnutí,” povedala hovorkyňa na tlačovom brífingu. “Je tu veľký impulz na pozitívnu zmenu,” dodala Sandersová.

„Šéf americkej diplomacie bude v Severnej Kórei, aby pokračoval v konzultáciách a realizácii dohody, ktorú dosiahli dvaja lídri na svojom stretnutí v Singapure,” píše sa vo vyhlásení amerického ministerstva zahraničia. Kim sa počas schôdzky s Trumpom v Singapure zaviazal k úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova výmenou za bezpečnostné záruky od USA.