Politika Zahraničné

Americký minister prisľúbil Británii zachovanie silných väzieb

WASHINGTON – Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v pondelok prisľúbil Británii pred jej úplným odtrhnutím sa od Európskej únie zachovanie silných väzieb. Informáciu priniesla agentúra AFP.

Pompeo povedal, že Spojené štáty a Británia úzko spolupracujú vo všetkých oblastiach ich vzťahu vrátane obchodu. Premiérka Mayová v pondelok odložila hlasovanie Dolnej snemovne britského parlamentu o návrhu dohody o tzv. brexite. Zákonodarcom vo svojom prejave taktiež povedala, že britská vláda sa pripravuje na pravdepodobnosť odchodu z EÚ bez dohody.

“V prípade, že nastane tvrdý brexit, som presvedčený, že špeciálny vzťah medzi Spojenými štátmi a Spojeným kráľovstvom bude pokračovať,” povedal Pompeo. Británii na tom podľa jeho slov určite záleží a jeho krajine na tom záleží tiež. Americký prezident Donald Trump, ktorý v rámci svojej myšlienky “Amerika na prvom mieste” prisľúbil, že bude bojovať za národnú suverenitu, vyslovil pochvalu rebelujúcim členom Mayovej Konzervatívnej strany, ktorí chcú tzv. tvrdý rozchod s EÚ.