Politika Zahraničné

Americko-severokórejské rokovania o denuklearizácii môžu pokračovať o pár týždňov

Americko-severokórejské rokovania o denuklearizácii môžu pokračovať o pár týždňov. Zdroj: SITA/AP

SOUL – Jadrové rokovania medzi Spojenými štátmi a Severnou Kóreou budú pokračovať pravdepodobne v priebehu dvoch alebo troch týždňov. Juhokórejská tajná služba to oznámila v utorok, iba niekoľko hodín po vyjadrení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že “čoskoro” by sa mohol opäť stretnúť so severokórejským vodcom Kim Čong-unom, informovala tlačová agentúra AP.

 

Predstavitelia juhokórejskej Národnej spravodajskej služby oboznámili zákonodarcov v Soule s vyhliadkami na obnovenie tzv. jadrovej diplomacie na neverejnom brífingu. Podľa poslanca Kim Min-kiho, ktorý bol jedným z účastníkov, hovorili o “výraznom predpoklade”, že rokovania o denuklearizácii Severnej Kórey na pracovnej úrovni sa obnovia v uvedenom časovom rámci.

Spravodajská služba tiež podľa neho oznámila zákonodarcom, že ďalší summit Trumpa s Kimom by sa mohol uskutočniť ešte tento rok, ak Spojené štáty a Severná Kórea zaznamenajú pokrok v týchto pracovných rokovaniach.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo ešte začiatkom augusta vyjadril nádej, že rokovania so Severnou Kóreou na pracovnej úrovni sa obnovia do niekoľkých týždňov. Severokórejské vedenie spomenulo v nedávnom vyhlásení takisto “niekoľkotýždňový” horizont.

Rokovania medzi týmito dvoma krajinami sa zastavili po februárovom summite Trumpa s Kimom vo vietnamskej metropole Hanoj, keďže toto stretnutie stroskotalo na nezhodách okolo uvoľnenia sankcií výmenou za severokórejské kroky v odzbrojovaní.