Politika Spoločnosť Top Zahraničné

Americkí demokrati si brúsia zuby na Ivanku Trumpovú. Mailovú aféru jej nedarujú

Ivanka Trumpová mala porušiť nariadenia Bieleho domu. (TASR/AP)

BRATISLAVA – Dcéra amerického prezidenta Ivanka Trumpová odoslala podľa informácií Washington Post stovky služobných správ cez svoj súkromný mailový účet. Porušila tak pravdepodobne v mnohých prípadoch nariadenia Bieleho domu. Demokrati sa teraz vyhrážajú, že presadia jej vyšetrovanie v Snemovni reprezentantov.

Ivanka Trumpová nie je len dcérou amerického prezidenta Donalda Trumpa, ale aj jeho poradkyňou. O to je jej mailová aféra závažnejšia.

Americký denník citoval slová  Trumpovej právneho zástupcu, ktorý čiastočne pripustil, že jeho mandantka používala súkromný účet. Podľa neho sa tak dialo ešte v čase, keď nebola s nariadením Bieleho domu oboznámená.

Tiež ubezpečil, že žiadny z týchto mailov neobsahoval informácie, ktoré by bolo možné označiť ako dôverné.

Čo je na afére pikantné

Americký prezident Donald Trump zamestnal dcéru Ivanku a jej manžela Jareda Kushnera ako svojich poradcov.

Ivankina aféra je pikantná aj preto, že jej otec v predvolebnej kampani v roku 2016 ostro útočil na svoju súperku Hillary Clintonovú za to, že používala súkromný mail na služobné účely.

Clintonová v časoch, keď bola ministerkou zahraničia, posielala oficiálne správy prostredníctvom súkromného a nezabezpečeného servera. FBI prípad vyšetrovala, ale v lete 2016 ho uzavrela s tým, že demokratka sa nedopustila žiadneho priestupku.

Manžel Ivanky Trumpovej Jared Kushner (TASR/AP)

Demokrati Ivanke aféru len tak nedarujú

Je jasné, že demokrati si nenechajú ujsť príležitosť, vrátiť Trumpovi naspäť útoky na ich kandidátku na prezidenta.

Potvrdil to v utorok svojimi slovami aj poslanec Elijah Cummings. Uviedol, že hneď, ako získajú demokrati v januári väčšinu v Snemovni reprezentantov, bude sa jej dozorný výbor prípadom zaoberať.

Bude overovať, či poradkyňa prezidenta neporušila zákon. Posielanie služobných mailov cez súkromný účet totiž môže byť protiprávne. Zákon totiž požaduje, aby kompletná korešpondencia prezidentského úradu bola uchovávaná.

Čo ešte by sme mali vedieť

Už minulý rok sa objavili informácie, podľa ktorých viacerí prezidentskí poradcovia používali súkromné mailové účty na diskusie o záležitostiach Bieleho domu. Medzi nimi sa spomínali aj Ivanka Trumpová a Jared Kushner. Spolupracovníci vlády ale označili túto komunikáciu za sporadickú.