Politika Zahraničné

Americké uznanie genocídy Arménov je zbytočné, vyhlásil Erdogan

Americké uznanie genocídy Arménov je zbytočné, vyhlásil Erdogan. Zdroj: SITA/AP

ANKARA – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odsúdil v stredu krok Snemovne reprezentantov Kongresu USA, ktorá vraždenie Arménov v Osmanskej ríši v rokoch 1915-17 oficiálne uznala za genocídu. Toto uznanie zo strany USA označil za “zbytočné” a za “najväčšiu urážku” tureckého ľudu,” informovala agentúra AFP.

 

“Odtiaľto sa obraciam na verejnú mienku v USA a na celý svet: tento krok je zbytočný a my ho neuznávame,” vyhlásil Erdogan v televíziou prenášanom prejave. “Našej viere je genocída zakázaná. Považujeme takéto obvinenie za najväčšiu urážku tureckého ľudu,” dodal.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu uviedol, že americká Snemovňa reprezentantov sa chce pomstiť za dohody, ktoré Turecko podpísalo s Washingtonom a Moskvou o stiahnutí sýrsko-kurdských milícií.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu predtým v utorok informoval, že kurdské sily v predstihu dokončili svoj odsun z bezpečnostnej zóny na severovýchode Sýrie, čo im ukladala dohoda medzi Ruskom a Tureckom.

Turecko si tiež v stredu predvolalo amerického veľvyslanca. Ankara označila hlasovanie v Kongrese za nezmyselný politický krok, ktorého jedinými adresátmi sú arménska lobby a protiturecké skupiny.

Uznesenia Snemovne reprezentantov a Senátu nie sú právne záväzné a majú skôr poradný charakter. Zákonodarcovia teda vyjadrujú svoj názor na konkrétnu otázku a orgány výkonnej moci majú právo tieto dokumenty ignorovať.

Za arménsku genocídu sa označuje hromadné vyvraždenie 1,5 milióna Arménov jednotkami osmanských Turkov z rokov 1915-17. Podľa arménskych zdrojov si masakry a deportácie Arménov v Osmanskej ríši v týchto rokoch vyžiadali až 1,5 milióna mŕtvych.

Turecká strana pripúšťa bilanciu 300.000 – 500.000 obetí, pričom odmieta označovať vtedajšie udalosti za systematické vraždenie Arménov a teda za genocídu.