Politika Zahraničné

Americká armáda vyšle do Európy na cvičenia 20-tisíc vojakov

Ilustračné foto - Zdroj: TASR/AP Photo/Aaron Favila, File

BERLÍN – Americké ozbrojené sily pripravujú na budúci rok obrovské vojenské cvičenia v Európe, na ktorých sa zúčastní 20-tisíc amerických vojakov. Je to najväčší počet vojakov, ktoré americká armáda pošle na cvičenia na opačnej strane Atlantického oceána za viac ako 25 rokov.

Velenie amerických síl v Európe v pondelok oznámilo, že cvičenia Defender Europe 20 sa uskutočnia od apríla do mája 2020 a podporia ciele Severoatlantickej aliancie (NATO) pri “budovaní pripravenosti v rámci aliancie a odradení potenciálnych nepriateľov”.

Predpokladá sa, že sa na Defender Europe 20 zúčastní 18 štátov. Cvičenia by sa mali uskutočniť v desiatich krajinách vrátane Nemecka, Poľska, Litvy, Lotyšska, Estónska a Gruzínska. Ako uvádza agentúra AP, na cvičeniach sa zúčastní tiež 9 000 amerických vojakov, ktorí sú už nasadení v Európe a tiež 8 000 európskych vojakov.

Americká armáda uviedla, že cvičenia “potvrdzujú, že americký záväzok voči NATO a obrane Európy zostáva neotrasiteľný”. Americký prezident Donald Trump totiž vyvolal u mnohých členov NATO obavy, keď sa vyjadril, že transatlantická aliancia je “zastaraná”.