Politika Zahraničné

Americká administratíva odsúhlasila predaj zbraní Taiwanu za miliardy dolárov

Americká administratíva odsúhlasila predaj zbraní Taiwanu za miliardy dolárov. Ilustračné foto: wikipedia

WASHINGTON – Ministerstvo zahraničných vecí USA súhlasilo s predajom amerických zbraní v hodnote 2,2 miliardy dolárov Taiwanu. Taiwan by mal okrem iného dostať vyše 100 bojových tankov typu Abrams.

 

Informovala o tom v utorok agentúra AFP s tým, že takýto veľký predaj zbraní zrejme s nevôľou prijme Čína, ktorá považuje Taiwan za súčasť svojho územia.

Administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa oficiálne upovedomila americký Kongres o úmysle predať Taiwanu 108 tankov M1A2T Abrams, približne 250 prenosných protivzdušných systémov Stinger a ďalšie súvisiace vybavenie.

Členovia Kongresu majú teraz 30 dní na to, aby voči zamýšľanému predaju zbraní vzniesli námietky, čo je však podľa AFP nepravdepodobné.

Dodanie amerických tankov a prenosných raketových kompletov má podľa pondelkového vyhlásenia Pentagónu prispieť k modernizácii taiwanskej armády, zlepšeniu jej schopnosti čeliť “súčasným a budúcim regionálnym hrozbám” a zaistiť obranyschopnosť krajiny. To zároveň podporí ciele americkej zahraničnej politiky v regióne a posilní národnú bezpečnosť USA, uviedol Pentagón. Súčasne zdôraznil, že dodávka amerických zbraní nezmení základnú vojenskú rovnováhu v oblasti.

Spojené štáty sú hlavným dodávateľom vojenskej techniky pre Taiwan. Tamojšie ministerstvo obrany potvrdilo záujem kúpiť americké tanky, protivzdušné systémy a ďalšiu vojenskú techniku začiatkom júna.

Čínska vláda následne vyzvala Spojené štáty, aby žiadne zbrane Taiwanu nepredávali a rešpektovali politiku jednej Číny. Peking považuje Taiwan za svoje územie, ktoré sa jedného dňa vráti pod čínsku kontrolu, v prípade potreby aj použitím vojenskej sily.

Čína vyzvala na okamžité zrušenie predaja

Čína vyzvala v utorok Spojené štáty, by “okamžite zrušili” plánovaný predaj amerických zbraní Taiwanu v hodnote vyše 2,2 miliardy dolárov. Taiwan by mal okrem iného dostať vyše 100 amerických bojových tankov typu Abrams.

Čína považuje Taiwan za svoje územie, ktoré sa jedného dňa vráti pod jej kontrolu, a to v prípade potreby aj použitím vojenskej sily.

“To, že Spojené štáty predávajú zbrane Taiwanu… predstavuje vážne narušenie princípu jednej Číny… predstavuje hrubé zasahovanie do vnútorných záležitostí Číny a podkopáva čínsku suverenitu a bezpečnostné záujmy,” vyhlásil hovorca rezortu diplomacie v Pekingu Keng Šuang.

Ministerstvo zahraničných vecí v Tchaj-peji, naopak, zdôraznilo, že Taiwan je vystavený “obrovským hrozbám a tlaku zo strany Pekingu” a stojí “v prvej línií” boja voči čínskym expanzívnym snahám.