Zahraničné Politika Top

USA reagovali na chemický incident: Veľký útok na sýrsku základňu

WASHINGTON – Spojené štáty odpálili vo štvrtok večer 59 riadených striel na leteckú základňu v Sýrii. Išlo o reakciu na tohtotýždňový chemický útok v severosýrskej provincii Idlib, ktorý si vyžiadal najmenej 86 životov.

Strely Tomahawk boli odpálené z dvoch amerických vojnových lodí operujúcich v Stredozemnom mori. Ich terčom bola letecká základňa sýrskych vládnych síl, informovala agentúra AP. Zahynúť mali najmenej štyria príslušníci sýrskych ozbrojených síl.

Prvý priamy útok po nástupe Trumpa

Podľa nej išlo o prvý priamy útok USA na jednotky sýrskeho prezidenta Bašára Asada a súčasne o najdramatickejšie vojenské rozhodnutie Donalda Trumpa od jeho januárového nástupu do funkcie amerického prezidenta.

Samotný Trump vyhlásil, že atak na sýrsku základňu bol nevyhnutný v záujme národnej bezpečnosti USA.  Trump zároveň vyzval „všetky civilizované národy” sveta, aby sa pridali k americkým snahám o ukončenie krviprelievania v Sýrii. Podľa jeho slov neexistujú pochybnosti o tom, že sýrske vládne sily skutočne použili chemické zbrane.

Terčom letecká základňa na západe Sýrie

Terčom amerických rakiet sa podľa agentúry DPA stala letecká základňa v západnej Sýrii, z ktorej údajne štartovali lietadlá, ktoré mali zaútočiť chemickými zbraňami na civilistov v meste Chán Šajchún.

Útok na sýrsku základňu nebol vopred ohlásený, hoci z úst predstaviteľov americkej administratívy v ostatných dňoch zazneli varovné vyjadrenia určené Damasku. Viaceré americké denníky vo štvrtok priniesli informáciu, že Trump v reakcii na chemický útok zo 4. apríla zvažuje vojenskú operáciu v Sýrii.

Obete na životoch a materiálne škody

Útok si vyžiadal obete na životoch a spôsobil veľké materiálne škody, uviedol dnes guvernér provincie Homs Talál Barází. „Hasiči a príslušníci civilnej ochrany už dve hodiny pracujú na likvidácii požiaru (spôsobeného útokom) a evakuácii zranených a tých, ktorí na letisku zomreli mučeníckou smrťou,” povedal pre agentúru DPA Barází.

Presný počet obetí zatiaľ podľa guvernéra Homsu nie je známy. „Americké bombardovanie oslabilo schopnosť Sýrie viesť vojnu proti terorizmu,” dodal.

Vopred informovali Rusov

Pentagón zdôraznil, že o raketovom útoku na leteckú základňu sýrskych vládnych síl bolo vopred informované Rusko, ktoré je kľúčovým spojencom Damasku. Hovorca Pentagónu Jeff Davis tiež prízvukoval, že rakety nezasiahli tú časť základne, v ktorej sa mohli nachádzať príslušníci ruskej armády.

Podľa hovorcu sa Pentagón v priebehu štvrtka niekoľkokrát spojil s predstaviteľmi ruskej armády. Využil pritom komunikačný kanál, ktorý bol zriadený s cieľom predísť náhodnému stretu ruských a amerických síl v Sýrii v rámci boja proti Islamskému štátu.

Sýrska opozícia útok privítala

Podľa sýrskej opozície sa tým skončilo obdobie beztrestnosti pre režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada. „Táto americká reakcia je veľmi dôležitá a podľa nás by malo ísť len o začiatok,” uviedol Ahmad Rahmán, šéf tlačového oddelenia opozičnej Sýrskej národnej koalície (SNC).

Predstaviteľom režimu v Damasku by sa podľa neho malo dávať odteraz jasne najavo, že ich skutky už viac nezostanú nepotrestané, ako tomu bolo za predchádzajúceho prezidenta USA Baracka Obamu, ktorý v Sýrii odmietol vojensky intervenovať.

Sýrska vláda obvinila USA z agresie

Sýrska štátna televízia naopak obvinila Spojené štáty z aktu agresie. Informovala, že americký útok na základňu spôsobil materiálne škody a bližšie nekonkretizované straty.

Guvernér provincie Homs, v ktorej sa nachádza napadnutá základňa, vyhlásil, že americké údery majú podporiť “teroristov” bojujúcich proti vláde prezidenta Bašára Asada.

Foto: