Politika Zahraničné

Američania definitívne odchádzajú zo Sýrie. S Trumpovým rozhodnutím nesúhlasil ani minister obrany

Americký prezident Donald Trump schádza dole schodmi, zdravia ho príslušníci americkej námornej pechoty. Zdroj: SITA/AP Photo/Pablo Martinez Monsivais

Washington – Hovorca americkej armády v pondelok oznámil, že došlo k podpísaniu rozkazu na stiahnutie amerických jednotiek zo Sýrie, informovala agentúra AFP.

Podľa webového portálu stanice CNN rozkaz podpísal odchádzajúci minister obrany James Mattis. Američania v Sýrii pomáhali v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).

Americký prezident Donald Trump v utorok v súvislosti so správami o pripravovanom sťahovaní vojenských jednotiek zo Sýrie na Twitteri uviedol, že organizácia Islamský štát bola v tejto krajine porazená. Podľa neho to bol jediný dôvod pre americkú vojenskú prítomnosť v Sýrii počas jeho mandátu.

Rozhodnutia o stiahnutí amerických jednotiek zo Sýrie a o výraznom znížení počtu amerických vojakov v Afganistane podnietilo rezignáciu amerického ministra obrany Jamesa Mattisa a špeciálneho prezidentského vyslanca pre medzinárodnú koalíciu na boj proti IS Bretta McGurka.

James Mattis bol generál americkej námornej pechoty a stal sa tak od 1950 len druhým vyslúžilým generálom, ktorý sa stal ministrom obrany. Bol kritikom predchádzajúceho prezidenta Baracka Obamy za údajný nedostatok rozhodnosti a jasnej stratégie voči Islamskému štátu. Po tom, čo sa Trump nenechal presvedčiť, že odchod zo Sýrie môže viesť ku konsolidácii IS, Mattis rezignoval k 28.februáru 2019. V svojom abdikačnom liste sa ale nevyhol kritike prezidenta Trumpa. Ten v reakcii urýchlil Mattisovu rezignáciu k 1.januáru 2019.